Skip to content

Dievčenská piesočná cesta na pláži Kizkumu

Podľa miestnych legiend má plytký piesočný pás, ktorý umožňuje návštevníkom prechádzať cez záliv Orhaniye, tragickú minulosť.

Približná doba čítania: 3 minúty

Okolie tureckého zálivu Orhaniye s borovicovými lesmi, teplými plážami a priezračným morom je nádherné – niektorí by povedali až zázračné. Dôvodom je pláž Kizkumu, kde sa dá zdanlivo chodiť po vode.

Piesočnatý šelf, široký dva metre a tiahnúci sa viac ako pol kilometra do zálivu, poskytuje plytkú skrytú cestu lemovanú oveľa hlbšou vodou. Návštevníci môžu bez problémov prejsť 600 metrov smerom k otvorenému moru. Pripomína to príbeh o Ježišovi, ktorý zázračne kráčal po vode, a preto sa pláž ľudovo nazýva Ježišova pláž. Skutočný názov oblasti, Kizkumu, však odkazuje na iný, tragickejší tradičný príbeh.

Kizkumu Beach, Turecko

Kizkumu sa prekladá ako “piesok dievčiny”, čo je odkaz na miestnu legendu o tom, ako vznikla cesta. Hovorí sa, že princezná sa na veľkú nevôľu kráľovskej rodiny zamilovala do miestneho rybára, za ktorým často vyrážala zo svojho zámku, aby sa s ním stretla.

Po tom, čo sa princeznine eskapády odhalili, jej otec kráľ rybára vykázal až za hranice zálivu. Kráľ dovolil princeznej navštíviť záliv, aby oplakala svoju stratenú lásku. Netušil však, že princezná pri každej návšteve zálivu zbiera piesok do záhybov svojich šiat a sype ho do mora. Postupne, deň za dňom, sa piesok zhromažďoval, až sa začala vytvárať cesta k jej vyhnanej láske. Keď kráľ odhalil plány svojej dcéry, poslal svojich strážcov, aby ju chytili. Ona utekala a bežala po nedokončenej ceste, až kým nespadla do zálivu. Hovorí sa, že červený piesok okolo cesty je sfarbený princezninou krvou.

V inej, magickejšej verzii bájky kráľ prikázal svojim strážcom, aby princeznú jednej noci sledovali. Keď strážcovia objavili mladý pár, pokúsili sa princeznú a rybára chytiť. V snahe uniknúť utláčajúcemu otcovi a jeho strážam si dvojica zaumienila, že prepláva záliv a dostane sa na slobodu. Keď sa ich nohy dotkli vody, tá sa zmenila na piesok a s každým krokom sa pod nimi vytvorila cestička. Keď však stráže vystrelili šíp na rybára, zasiahol namiesto neho princeznú a cesta sa náhle zastavila, pričom sa obaja utopili.

Kizkumu Beach, Turecko

Na okraji pláže, kde sa cesta začína tiahnuť hlbokými vodami zálivu, je socha princeznej z týchto príbehov. Pozerá sa na horizont cez more a v dlani má hromádku piesku.

Turecko ponúka ďalšie miesta

Turecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Türkiye
Hlavné mesto: Istanbul
Úradné jazyky: turečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 29. október 1923
Rozloha: 783356 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: turecká líra
Kód meny: TRY
Kurz (za 1 € dostaneš): 34.522 TRY
Medzinárodný kód krajiny: TUR/TR
Internetová doména: .tr
Predvoľba telefónneho čísla: +90

Blízke miesta do +/- 300km