Skip to content

Pinara

V tejto starobylej osade na úpätí hory Babadağ sú do okrúhlej skaly vytesané hrobky vo forme včelích plástov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Starobylú osadu Pinara obklopuje rúško tajomstva. O tejto lokalite existujú v histórii len zriedkavé zmienky. Jednou z najspoľahlivejších je tá od Manekrata, lýkijského historika zo 4. storočia pred n. l., ktorý uvádza, že mesto Xanthos zažívalo preľudnenie a budovali sa tri osady, ktoré mali pomôcť zmierniť tento problém. Ďalšia doložená zmienka o meste Pinara hovorí o tom, že v roku 334 pred n. l. padlo do rúk Alexandra Veľkého.

Zvláštnosťou Pinary je jej odľahlosť. Pri stúpaní do kopca a po poľnej ceste sa Pinara predstavuje ako súbor hrobiek vytesaných do oblého skalného útesu. Pri opise tohto miesta by sa hodil obraz včelieho plástu. Na úpätí útesu sa nachádza háj s niekoľkými hrobkami vrátane takzvanej kráľovskej hrobky s rezbami zobrazujúcimi štyri mestské sídla. Cesta cez háj vedie k amfiteátru a akropole. Pri stúpaní bližšie k útesu sa nachádza ďalšia úroveň zrúcanín vrátane ďalšej akropoly, agory niektorých chrámov a verejných kúpeľov.

Niektoré hrobky majú písmo v lýkijčine a iné sú v gréčtine, čo svedčí o striedaní civilizácií. Medzi nezvyčajné črty Pinary patrí stĺp v tvare srdca a falusy vytesané do skalných blokov používaných na stavbu, čo naznačuje, že sa tu možno praktizoval falický kult. Na celej akropole sa nachádza niekoľko sarkofágov v rôznom stupni zanedbanosti.

Turecko ponúka ďalšie miesta

Turecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Türkiye
Hlavné mesto: Istanbul
Úradné jazyky: turečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 29. október 1923
Rozloha: 783356 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: turecká líra
Kód meny: TRY
Kurz (za 1 € dostaneš): 34.522 TRY
Medzinárodný kód krajiny: TUR/TR
Internetová doména: .tr
Predvoľba telefónneho čísla: +90

Blízke miesta do +/- 300km