Skip to content

Plutónova brána

Smrtiaci staroveký portál do podsvetia. 

Približná doba čítania: 2 minúty

Smrteľné výpary, ktoré stále vychádzajú z tejto “brány do pekla”, sa kedysi používali pri starovekých rituáloch na počesť bohov podsvetia a stále si vyžiadajú životy nešťastných vtákov, ktorí sa k nej priblížia.

Ploutonion

Archeologické nálezisko v juhozápadnom Turecku, známe ako Plutónova brána alebo po grécky Ploutonion, bolo objavené v roku 2013 po sledovaní termálneho prameňa. Miesto sa presne zhoduje s opisom chrámu podsvetia, ktorý zanikol v 6. storočí. 

Turisti si na portáli do podsvetia mohli kúpiť malé vtáky alebo iné zvieratá (z ktorých predaja sa chrám podporoval) a vyskúšať jedovatý vzduch, ktorý vychádzal zo záhadnej jaskyne, ktorá bola spojená s chrámom s bazénom. Na schodoch pri otvore do pekla mohli stáť len kňazi, ktorí boli sfetovaní a mali halucinácie z výparov, a niekedy doviedli dovnútra obetné býky, aby ich mŕtve telá dramaticky vytiahli. 

Ploutonion

Ako to lákavo opísal grécky geograf, filozof a produktívny cestovateľ Strabón, ktorý žil v rokoch 64/63 pred n. l. až 24 n. l.): “Tento priestor je plný hmly a pary takej hustej, že človek sotva vidí zem. Každé zviera, ktoré sa v ňom ocitne, okamžite zomrie. Hodil som tam vrabce a tie okamžite vydýchli a spadli.”

Ploutonion

Turecko ponúka ďalšie miesta

Turecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Türkiye
Hlavné mesto: Istanbul
Úradné jazyky: turečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 29. október 1923
Rozloha: 783356 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: turecká líra
Kód meny: TRY
Kurz (za 1 € dostaneš): 34.974 TRY
Medzinárodný kód krajiny: TUR/TR
Internetová doména: .tr
Predvoľba telefónneho čísla: +90

Blízke miesta do +/- 300km