Skip to content

CopenHill

Prvá kombinácia lyžiarskeho svahu a elektrárne na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

V priemyselnej štvrti Amageru sa nachádza prvá kombinácia opätovne použiteľnej energetickej elektrárne a plne funkčného lyžiarskeho svahu na svete, CopenHill (pre miestnych obyvateľov známa ako Amager Bakke). Jeho strieborný boxový exteriér, štíhle sivé dymiace veže a blikajúce červené svetlá sú viditeľné z celej Kodane, ale na vrchole 85-metrového kopca, ktorý končí na jeho streche, nájdu návštevníci plne funkčný suchý svah pre lyžiarov a vyhliadku s úchvatným výhľadom na mesto.

Copenhill, Denmark

Pri výstupe vám pomôže aj lyžiarsky vlek a výťahy a chodníky pozdĺž okraja budovy ponúkajú trasu pre fitnes nadšencov, ktorí nemajú strach z výšok. Ak to neznie dosť ako pľuvnutie do tváre akrofóbii (strachu z výšky), v súčasnosti sa pozdĺž jednej z najvyšších vonkajších strán budovy otvorila najvyššia lezecká stena na svete (je 85 metrov vysoká a 10 metrov široká). Je rozumné, že na jej zdolanie bude potrebná kvalifikácia.

Copenhill, Denmark

Budovu, ktorej výstavba stála približne 650 miliónov dolárov, navrhla dánska architektonická spoločnosť BIG ako veľkolepé gesto na dosiahnutie cieľa Dánska stať sa do roku 2025 prvým uhlíkovo neutrálnym mestom na svete. Firma je zodpovedná aj za návrh notoricky známeho dánskeho ružového Superkilenu, sci-fi kulís pre seriál Westworld a obrovskej cievky Tesla pre elektráreň v Londýne. Generálny riaditeľ firmy Bjarke Ingels nazval CopenHill “krištáľovo čistým príkladom hedonistickej udržateľnosti”, pričom elektráreň sa môže pochváliť potenciálom vyrábať dostatok čistej energie na to, aby spaľovaním 440 000 ton odpadu dodala elektrinu do 150 000 domácností ročne.

Copenhill, Denmark

Dánsko ponúka ďalšie miesta

Dánsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Danmark
Hlavné mesto: Kodaň
Úradné jazyky: dánčina, faerčina, grónčina
Štátne zriadenie: parlamentná monarchia
Rozloha: 43931 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: dánska koruna
Kód meny: DKK
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.461 DKK
Medzinárodný kód krajiny: DNK/DK
Internetová doména: .dk
Predvoľba telefónneho čísla: +45

Blízke miesta do +/- 300km