Skip to content

Múzeum Tula Pryanik

Každú návštevu tejto svätyne ruských korenených sušienok ukončí čajový večierok.

Približná doba čítania: 2 minúty

Ruské mesto Tula je už od 17. storočia známe vďaka svojím zložito zdobeným koreneným koláčikom nazývaným Tula pryanik (pryanik = perník). Pôvodné vzory perníkov boli dielom miestnych puškárov, ktorí vo voľnom čase vyrezávali čoraz zložitejšie drevené lisy na perníky. Dnes sa pryaniki distribuujú po celom svete a často sú označené názvom a erbom mesta Tula na počesť príbehu o ich vzniku.

Múzeum Tula Pryanik

V roku 1996 bolo v meste zriadené múzeum venované všetkým pryanikom. Návštevníci sa tu môžu oboznámiť s históriou tejto obľúbenej ruskej cukrovinky v doslovnom aj prenesenom význame. Exponáty poukazujú na historické a moderné spôsoby výroby, sladké rituály a jedinečné pryaniky pečené na narodeniny, svadby a smútočné obrady. Vystavené sú aj pozoruhodné perníky vrátane obrovského perníka, ktorý váži jeden pud (ruská miera rovná sa približne 36 kilogramom), a zbierka, ktorá zobrazuje momenty ruskej histórie.

Prehliadka vyvrcholí najslávnostnejším záverom: čajovým večierkom, na ktorom sa podávajú perníky vyrobené priamo na mieste. Po nasiaknutí vedomosťami a ochutnaní perníkov si hostia môžu v obchode so suvenírmi kúpiť pryaniki, ktoré si môžu vziať so sebou domov. Ak sa chystáte vrátiť, zvážte toto: Pravdepodobne sa vám bude ľahšie prevážať pamiatka zo zbierky sušienok z Tuly ako z múzea samovarov.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 97.105 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km