Skip to content

Knižnica vody

Táto zbierka jedinečných tekutín umožňuje návštevníkom túlať sa po vodách islandských ľadovcov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Knižnica vody, známa ako “VATNASAFN” v pôvodnej islandčine, je dlhodobý projekt, ktorý si kladie za cieľ zachytiť ducha Islandu prostredníctvom jeho vôd, počasia a slov.

Vatnasafn

Táto dlhodobo budovaná inštalácia amerického umelca Roniho Horna, ktorá sa nachádza v budove bývalej knižnice postavenej na pobrežnom výbežku, je umeleckým dielom a zároveň prírodovednou zbierkou. Dielo sa skladá z troch samostatných častí: V jednej časti sa zhromažďujú zvukové záznamy (doplnené vizuálnymi zobrazeniami) islandského počasia, ako ich nahlásili miestni obyvatelia z okolia mesta Stykkishólmur, kde sa výstava nachádza, čím vznikol interaktívny autoportrét tejto oblasti. Túto expozíciu zvýrazňuje podlaha hlavnej miestnosti, ktorá je vyrobená z gumy vyleptanej anglickými aj islandskými slovami týkajúcimi sa počasia. Ústredným prvkom miesta je takzvaná “Knižnica vody”, ktorá je uložená v priehľadných valcoch od podlahy až po strop. Každý stĺp stojaci v hlavnej miestnosti je naplnený vodou, ktorá sa roztopila z jedného z 24 islandských ľadovcov. V každej tube sa nachádza tekutina z jedného ľadovca, čo umožňuje návštevníkom absolvovať akúsi prehliadku celého Islandu priamo v jednej miestnosti.

Vatnasafn

Vzhľadom na to, že obsah minerálov a chemických látok v roztopenej vode z každého ľadovca je iný, každá z nadrozmerných fľaštičiek v podstate zachytáva veľmi špecifickú časť krajiny pre potomkov a prípadne pre historický záujem. Knižnica vody už začala plniť konzervačný účel, keďže obsahuje vodu z roztápania ľadovca Ok, ktorý medzitým zmizol.

Vatnasafn

Island ponúka ďalšie miesta

Island - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ísland
Hlavné mesto: Reykjavík
Úradné jazyky: islandčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 17. jún 1944
Rozloha: 102775 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: islandská koruna
Kód meny: ISK
Kurz (za 1 € dostaneš): 149.639 ISK
Medzinárodný kód krajiny: IS
Internetová doména: .is
Predvoľba telefónneho čísla: +354