Skip to content

Todra Gorge

Jeden z najpozoruhodnejších kaňonov na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Roklina Todra sa nachádza na východnej strane pohoria Vysoký Atlas v Maroku a je jedným z najpozoruhodnejších kaňonov na svete.

Roklina Todra, Maroko

Rieky Todra a Dades tu na svojom poslednom 25-kilometrovom úseku cez hory vyryli do skál kaňony, ktoré po sebe zanechali množstvo reliéfov a rýh v skale. Todra je názov pre posledných 600 metrov kaňonu. Miestami má táto roklina priemer len 10 metrov, ale skaly sú vysoké viac ako 150 metrov na oboch stranách. Rieka medzičasom vyschla a ostala len obrazotvornosť, ktorá vytvára predstavu o mocných prírodných silách, ktoré kedysi vyhĺbili túto oblasť.

Roklina Todra, Maroko

Hoci sa roklina nachádza v odľahlej oblasti Maroka, je obľúbeným turistickým cieľom a v priebehu rokov tu boli vybudované turistické trasy a dobre udržiavaná prašná cesta, po ktorej môžu návštevníci chodiť, hoci sa o ňu musia deliť s mulami a inými zvieratami.

Roklina Todra, Maroko

Mesto Tinerhir sa rozrástlo, aby sa v ňom mohli ubytovať turisti a miestni obyvatelia, ktorí prechádzajú oblasťou so svojím tovarom na ťavách. Tinerhir, v ktorom žije len 36 000 stálych obyvateľov, sa podľa sčítania ľudu z roku 2004 v obľúbených prázdninových mesiacoch rozrastie na takmer 90 000 obyvateľov. Mesto, ktoré je súčasťou regiónu Ouarzazate, obývajú prevažne Amazigovia, ako sa nazývajú mnohí Berberi, pôvodní obyvatelia severnej Afriky na západ od údolia Nílu. V hrubom preklade to znamená “slobodní ľudia” alebo “slobodní a vznešení muži”.

Maroko ponúka ďalšie miesta

Maroko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al Maghrib
Hlavné mesto: Rabat
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 2. marec 1956
Rozloha: 446550 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: marocký dirham
Kód meny: MAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 10.718 MAD
Medzinárodný kód krajiny: MAR/MA
Internetová doména: .ma
Predvoľba telefónneho čísla: +212

Blízke miesta do +/- 300km