Skip to content

Grand Kugel

Táto 29-tonová žulová guľa sa pri najmenšom dotyku roztočí vďaka vedeckému javu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Či už je človek mladý alebo starý, slabý alebo silný, masívnu žulovú guľu známu ako Grand Kugel (najväčšia stavba svojho druhu na svete) možno vďaka elegantnému vedeckému efektu roztočiť alebo zastaviť takmer bez námahy.

Grand Kugel je dokonalo guľatá kamenná guľa, ktorá je zasadená do zodpovedajúceho, dokonale konkávneho pohára. Voda sa potom vtláča zo spodnej časti pohára a vytvára rovnomerne rozloženú, neuveriteľne tenkú vrstvu vody. Guľa, nech je akokoľvek ťažká, sa potom môže pohybovať po hladine tekutiny, akoby vôbec nič nevážila.

Grand Kugel

Po celom svete sa nachádza množstvo týchto plávajúcich kamenných gúľ, avšak Grand Kugel, inštalovaný v roku 2003, je najväčším z týchto sochárskych vedeckých experimentov na svete. Guľa pôvodne vytvarovaná z juhoafrickej žuly má priemer cez 2.5 metra a váži 29 ton. Na prvom kameni, ktorý bol umiestnený v podstavci pred Múzeom vedy vo Virgínii, sa objavila prasklina, ktorá nakoniec spôsobila, že tvar nebol dokonale guľatý, čo následne spôsobilo, že masívny kameň jednoducho sedel vo svojej kolíske nepohnute ako balvan, ktorým bol. Táto nešťastná chyba síce prinútila múzeum obrovský kameň vymeniť, ale zároveň dokonale ukázala, ako aj malé narušenie vrstvy vody môže narušiť celý efekt.

Grand Kugel bol medzitým vymenený a zázračný efekt obnovený.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.086 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km