Skip to content

Prebudenie

Tento 27 metrový obor sa snaží vyslobodiť z pochovania v piesku

Približná doba čítania: 2 minúty

Prebudenie je hliníková socha zobrazujúca obrovského muža, ktorý sa zúfalo snaží vyliezť zo zeme. Skladá sa z piatich častí, obrova vystretá pravá ruka sa týči 5 metrov nad zemou a jeho ohnutá ľavá noha a koleno sa dvíhajú nad zem, zatiaľ čo jeho ľavá ruka a pravá noha práve prerážajú povrch. Na jeho bradatej tvári sa vynára výraz hlbokej hrôzy, pričom ústa sa mu otvárajú, aby vydal zo seba prenikavý výkrik.

Toto pozoruhodné umelecké dielo, ktorého autorom je John Seward Johnson II, bolo pôvodne nainštalované v Hains Point vo Washingtone v roku 1980 a pre návštevníkov prilietajúcich na Národné letisko z juhu predstavovalo zhora strhujúci pohľad.

Socha zostala na svojom mieste na cípe Hains Point v parku East Potomac 27 rokov. Socha sa mala predať a poslať do Japonska, avšak developer National Harbor Peterson Companies ju odkúpil a premiestnil do National Harbor v Marylande. Súčasné miesto na rieke Potomac je vzdialené len 24 kilometrov od centra Washingtonu, D.C.

The Awakening

Sochár J. Seward Johnson je americký umelec, ktorý je známy najmä svojimi trompe l’oeil maľovanými bronzovými sochami. Je vnukom Roberta Wood Johnsona (spoluzakladateľa spoločnosti Johnson & Johnson) a plukovníka Thomasa Melvilla Dilla, významného bermudského právnika a vojaka. Mnohé Sewardove diela sú nenápadné výjavy zo života, ktoré by okoloidúci mohli prehliadnuť, ale toto epické dielo je doslova rozmernejšie ako život.

V roku 2009 bola v blízkosti Chesterfield Central Parku v Chesterfielde v štáte Missouri inštalovaná kópia sochy (The Awakening II).

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Prebudenie

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1