Skip to content

Svetlo Dendera

Staroegyptský reliéf, ktorý údajne zobrazuje elektrické svetlo.

Približná doba čítania: 3 minúty

Svetlo z Dendery je vyobrazenie na kamennej reliéfnej stene v Hatorovom chráme, ktorý sa nachádza v hornoegyptskom chrámovom komplexe Dendera. V egyptskej histórii je hlavným zdrojom kontroverzií, pretože mnohí historici na okraji spoločnosti vyobrazenie interpretujú ako dôkaz moderného osvetľovacieho systému podobného vzhľadu ako Crookesova trubica.. Nachádza sa v dlhej podzemnej chodbe priamo pod hlavným chrámom, ktorá je rovnako ako samotný chrám kompletne pokrytá basreliéfnymi rezbami. Priestor aj prístup je obmedzený a sme presvedčení, že vám nebude umožnený vstup, ak vás nebude sprevádzať licencovaný egyptský sprievodca.

Svetlo Dendera

Medzi tých, ktorí zdieľajú tento názor, patrí aj kontroverzný švajčiarsky pseudoarcheológ Erich von Däniken. Zástancovia tejto teórie tvrdia, že elektrické svetlo by poskytlo vysvetlenie absencie nánosov čiernej lampy v mnohých objavených hrobkách. Svetlo Dendera sa často používa v podobnom kontexte ako “bagdadská batéria“, v domnienke, že staroveké kultúry boli oveľa vyspelejšie, ako sa dnes domnievame.

Prevládajúci názor egyptológov interpretuje reliéfy ako kombináciu lotosového kvetu, stĺpu Djed (symbol stability, ktorý symbolizujú roztiahnuté ruky) a hada vystupujúceho z kvetu cez lono Nut. Nápisy okolo “denderského svetla” podporujú tento názor, pretože odkazujú na vychádzajúce slnko, ktoré vyrastie z lotosového kvetu v podobe hada boha Semataia.

Svetlo Dendera

Podľa egyptológov predstavuje štruktúra pripomínajúca cibuľu lono bohyne oblohy Nut, ktorá je tiež bežným zobrazením pre noc. Reliéf teda môže zobrazovať vychádzajúce slnko, ktoré si razí cestu nocou. Napriek dôkazom proti elektrickej technológii v starovekom Egypte reliéfy naďalej vyvolávajú polemiky, pretože pseudovedci sa snažia držať akéhokoľvek dôkazu o vyspelých technologických vynálezoch u starovekých národov.

Egypt ponúka ďalšie miesta

Egypt - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: مصر‎
Hlavné mesto: Káhira, Egypt
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 28. február 1922
Rozloha: 1010408 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: egyptská libra
Kód meny: EGP
Kurz (za 1 € dostaneš): 51.224 EGP
Medzinárodný kód krajiny: EGY/EG
Internetová doména: .eg
Predvoľba telefónneho čísla: +20

Blízke miesta do +/- 300km