Skip to content

Kamenný kruh Nabta Playa

Tento severoafrický kamenný komplex sa považuje za najstaršie astronomické observatórium na Zemi.

Približná doba čítania: 3 minúty

V očiach západnej civilizácie kraľuje Stonehenge v kategórii slávnych kamenných kruhov. Tento 5 000 rokov starý prehistorický monument a pamiatka svetového dedičstva so svojimi starostlivo vystavenými megalitmi priláka ročne viac ako milión návštevníkov. Pre mnohých je to najlepší príklad záhad, ktoré stále zostávajú nevyriešené. O viac ako 2 000 míľ ďalej, v južnom Egypte, sa však nachádza iný kamenný komplex, ktorý podľa archeológov predchádza Stonehenge o takmer 2 000 rokov: Nabta Playa.

Nabta Playa sa nachádza približne 700 míľ južne od Veľkej pyramídy v Gíze a asi 60 míľ západne od Nílu a hovorí sa, že ju postavil kult uctievajúci dobytok, ktorý ju používal na označenie letného slnovratu a príchodu monzúnov.

Existujú dve verzie príbehu o tom, ako boli tieto megality objavené. Prvá pochádza od beduína (kočovného Araba) menom Eide Mariff, ktorý tvrdí, že na kamene narazil pri prechode cez Saharu v roku 1973. Na miesto potom zobral svojho kolegu, významného amerického archeológa Freda Wendorfa. Wendorfov dlhoročný priateľ a spolupracovník Romuald Schild si však na tento príbeh spomína trochu inak. Schild hovorí, že tiež v roku 1973 on, Wendorf a tím archeológov prechádzali púšťou a keď sa zastavili na prestávku na toaletu, zbadali kamenné pozostatky.

Nabta Playa

Megalitické monumenty a kamenné dosky v Nabta Playa boli postavené počas rokov osídlenia kočovnými ľuďmi, ktorí prechádzali touto oblasťou tisíce rokov. Najvýznamnejšou stavbou spomedzi všetkých je kalendárny kamenný kruh. Kruh sa skladá zo štyroch dvojíc veľkých kameňov a potom z množstva menších kameňov. Wendorf, Schild a tím archeológov sa domnievali, že kamene boli nejakým spôsobom zladené s hviezdami. Vo výskume o komplexe kameňov, ktorý bol uverejnený v roku 2007, archeoastronómovia a archeológovia potvrdili, že kamene boli v možnej súhre s hviezdami Sírius a Arkturus, hviezdnym systémom Alfa Centauri a pásom Orióna.

Po zverejnení prvej štúdie o lokalite v roku 1998 začali turisti a návštevníci, ktorí dokázali kamenné kruhy nájsť, kamene poškodzovať a niektoré premiestňovať, čím sa nakoniec zarovnanie zmenilo. Dovtedy bola oblasť viac ako 5 000 rokov nedotknutá.

V súčasnosti je možné kamene (vrátane sochy kravy!) vidieť v ich pôvodnej podobe v Núbijskom múzeu v egyptskom Asuáne, kde si návštevníci môžu historickú pamiatku pozrieť z bezpečnej vzdialenosti.

Egypt ponúka ďalšie miesta

Kamenný kruh Nabta Playa

Egypt - Krátke info

Miestny názov: مصر‎
Hlavné mesto: Káhira, Egypt
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 28. február 1922
Rozloha: 1010408 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: egyptská libra
Kód meny: EGP
Kurz (za 1 € dostaneš): 32.936 EGP
Medzinárodný kód krajiny: EGY/EG
Internetová doména: .eg
Predvoľba telefónneho čísla: +20

Blízke miesta do +/- 300km