Skip to content

Svadobný trh v Šanghaji

Ak potrebuješ manžela, alebo manželku, povedz svojim rodičom nech ťa idú ponúknuť na námestie. Toto nie je výmysel, to je realita v Číne.

Približná doba čítania: 2 minúty

Cez víkendy je severná časť Ľudového parku v Šanghaji plná možov a žien v stredno veku, ktorí na dlhé špagáty pripínajú inzeráty. Ponúkajú na nich svojich vydajachtivých synov a dcéry.

Tradične dohovárali v Číne sobáše svojim deťom rodičia. Predtým, ako sa potencionálny pár prvý krát stretol, prebrali ich rodiny životaschopnosť vzťahu a vymenili si informácie o vzhľade, záujmoch a finančnom zázemí svojich detí. V modernom Šanghaji môže byť tento proces trochu náročný. V rýchlej dobe, kedy majú všetci plné kalendáre, a v zemi, kde je kvôli politike jedného dieťaťa prevaha mužov, je pre rodičov často oriešok vydať svoje deti pred “kritickým” vekom 30 rokov.

Každý týždeň sa na svadobnom trhu schádzajú stovky rodičov, ktorí tu vyvesujú inzeráty popisujúce výšku, vek, vzdelanie, zamestnanie a záľuby svojich detí. Niektorí rodičia sedia na skladacích stoličkách a snažia sa svoje deti ponúkať i osobne. Percento úspešnosti je tu neveľké, niektorí rodičia sem chodia každý víkend už celé roky. Kvôli sociálnemu stigmatu, ktorému v Číne čelia slobodní tridsiatnici, je však svadobný trh stále plný ľudí.

Svadobný trh v Šanghaji

Čína ponúka ďalšie miesta

Čína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Čung-kuo
Hlavné mesto: Peking
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 1. október 1949
Rozloha: 9596961 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: jüan
Kód meny: CNY
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.773 CNY
Medzinárodný kód krajiny: CHN/CN
Internetová doména: .cn
Predvoľba telefónneho čísla: +86