Skip to content

Jaskyňa Veryovkina

Ak chceš objaviť najhlbšiu jaskyňu na svete, treba zamieriť do Abcházska (Gruzínsko). Tu sa nachádzajú v tesnej blízkosti TOP 4 najhlbšie jaskyne sveta. Tipneš si hĺbku?

Približná doba čítania: 2 minúty

Abcházsko, odtrhnutá republika Gruzínska, je domovom všetkých štyroch najhlbších známych jaskýň na svete, vrátane jaskyne Krubera, ktorá doteraz držala prvenstvo. Teraz je to jaskyňa Veryovkina, ktorá je od jaskyne Krubera vzdialená len 1212 metrov.

Keď bola jaskyňa prvý krát zdokumentovaná v roku 1968, bola zmapovaná hĺbka len do necelých 120 metrov. Odvtedy sa s ďalšími expedíciami zaznamenávali stále len hlbšie body. Vstup do tohto vertikálneho jaskynného systému leží medzi dvoma horami v masíve Arabika v západnom Kaukaze. Toto odľahlé miesto je veľmi ťažko prístupné, a trvalo desiatky speleo expedícii a 50 rokov na to, aby v roku 2018 členovia speleoklubov z Moskvy dosiahli najhlbší bod jaskyne.

Spiatočná cesta – zhora nadol a späť – trvá asi týždeň profesionálnym speleológom a je, ako sa dá očakávať, neuveriteľne riskantná. Pred dvoma rokmi sa tím takmer utopil pri náhlej povodni, ku ktorej došlo v spodnom tábore. Napriek rizikám vedci neustále pracujú v jaskyni a dúfajú že, najhlbší bod ešte stále neobjavili. V marci 2018 je oficiálna celková hĺbka jaskyne Veryovkina neuveriteľných 2212 metrov!

https://www.facebook.com/earthscienceportal/posts/1642598929205881

Gruzínsko ponúka ďalšie miesta

Gruzínsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sakartvelo
Hlavné mesto: Tbilisi
Úradné jazyky: gruzínčina, ruština, arménčina, azerbajdžančina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 69700 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: gruzínske lari
Kód meny: GEL
Kurz (za 1 € dostaneš): 2.869 GEL
Medzinárodný kód krajiny: GE
Internetová doména: .ge
Predvoľba telefónneho čísla: +995

Blízke miesta do +/- 300km