Skip to content

Letisko kráľovnej Tamar

Napriek tomu, že toto gruzínske letisko je malé a vidiecke, vyzerá ako zo sci-fi filmu.

Približná doba čítania: 2 minúty

O väčšine malých vidieckych zariadení sa predpokladá, že budú v lepšom prípade utilitárne a v horšom prípade schátrané, ale v Gruzínsku sa zdá, že budovy mimo ciest sú jednoducho príležitosťou na vytvorenie zvláštnych a často krásnych kúskov osobitej architektúry, ako je napríklad letisko kráľovnej Tamary.

Toto malé letisko, ktoré sa nachádza v blízkosti hornatého gruzínskeho mestečka Mestia, bolo uvedené do prevádzky len v roku 2010. Budova, ktorú navrhla a naplánovala skupina nemeckých a gruzínskych architektov, nemá byť veľkým metropolitným dopravným uzlom, ale ikonickým malým letiskom, ktoré pomáha spájať historický región s Tbilisi.

Letisko bolo pomenované po gruzínskej kráľovnej Tamare, ktorá vládla krajine v rokoch 1184 až 1213. Stavba, ktorá vyzerá ako prirodzene sa nakláňajúci tvar písmena “j”, spája kontrolnú vežu a terminál do jednej hladkej krivky. Hoci budova vyzerá ako ultramoderné dielo experimentálneho architekta, bola vytvorená tak, aby evokovala podobu slávnych historických strážnych veží v Mestii, známych ako “Veže Svaneti“.

Letisko obsluhuje národná spoločnosť United Airports Georgia, ktorá dohliada na zariadenia leteckej dopravy v regióne. Očakáva sa, že letisko kráľovnej Tamary zvýši cestovný ruch v oblasti a privedie ľudí, aby si pozreli historické pamiatky v regióne, ktoré sú pod ochranou UNESCO.

Gruzínsko ponúka ďalšie miesta

Gruzínsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sakartvelo
Hlavné mesto: Tbilisi
Úradné jazyky: gruzínčina, ruština, arménčina, azerbajdžančina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 69700 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: gruzínske lari
Kód meny: GEL
Kurz (za 1 € dostaneš): 2.841 GEL
Medzinárodný kód krajiny: GE
Internetová doména: .ge
Predvoľba telefónneho čísla: +995

Blízke miesta do +/- 300km