Skip to content

Veže Svaneti

Aby si sa dostal len do Mestie, to je výzva. Presun 180km v horskom prostredí trvá asi 6 hodín, ale je to raj na zemi.

Približná doba čítania: 3 minúty

Život vo Vysokom Kaukaze nebol nikdy ľahký. Nomádi zo severných stepí túžiaci po bohatstve Mezopotámie, a Ríše bojujúce o nadvládu – Asýrčania, Macedónci, Peržania, Rimania, Byzantínci, Arabi, Turci a Mongoli – všetci sa zrazili s nebojácnymi miestnymi obyvateľmi. Zoznam inváznych armád je takmer nekonečný.

Svanovia, podskupina Gruzíncov, ktorí hovoria vlastným nepísaným svanským jazykom, praktizujú krvnú pomstu a spievajú komplikované viachlasné polyfonické piesne, boli tradičnými sprievodcami horských prechodov a od nepamäti boli vytrvalými preživšími, archetypálnymi horskými bojovníkmi. Každá domácnosť v regióne Svaneti je skutočnou pevnosťou. Dediny v tejto drsnej oblasti sú často veľmi rozptýlené na to, aby ich bolo možné obohnať ochranným múrom. Každý jednotlivý dom tak musel byť aj pevnosťou.

Svaneti, Gruzínsko

Veže Svaneti boli súčasťou rodinných obydlí. Poskytovali ochranu svojim majiteľom a ich hospodárskym zvieratám a slúžili tiež ako úkryt pre najcennejšie veci každej rodiny, ako aj kópie svätých písiem, náboženské ikony a relikvie. Väčšina veží pochádza z obdobia medzi 9. a 12. storočím.

Svaneti, Gruzínsko

Pohnutá história regiónu Svaneti zabezpečila, že tieto opevnenia zostali v prevádzke dlho potom, čo sa podobná obrana stala nepotrebnou aj inde v Európe. V nedávnej dobe sa rodiny pomaly začali sťahovať do pohodlnejších obytných priestorov. Mnoho veží Svaneti však stále zostáva v prevádzke a dedina Chazhashi sa môže pochváliť až 200 vežami.

Podobné obydlia sa nachádzajú aj v oveľa širšej oblasti po celom Kaukaze. Typické veže Svaneti sú však najviac sústredné v okrese Mestia, 128 kilometrov sevorovýchodne od hlavného mesta kraja Zugdidi, ktorému sa prezýva aj vstupná brána do Mestie.

Svaneti, Gruzínsko

Ak ti to ročné obdobie dovolí, mal by si smerovať aj do odľahlej dediny Ushguli o ktorej sa hovorí ako o najvyššie trvalo osídlenej dedine v Európe (aj keď Gruzínsko viac patrí do Ázie). Dedina Ushguli leží v historickom regióne Svaneti vo výške 2 100 metrov nad morom. Podľa miestnej tradície slúžila dedina Ushguli v stredoveku ako letné útočisko pre legendárnu kráľovnú Tamaru. Od roku 1996 sú tradičné veže horného Svaneti chránené ako svetové dedičstvo UNESCO.

V roku 2019 sme navštívili aj my horskú dedinu Mestia.

Gruzínsko ponúka ďalšie miesta

Gruzínsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sakartvelo
Hlavné mesto: Tbilisi
Úradné jazyky: gruzínčina, ruština, arménčina, azerbajdžančina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 69700 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: gruzínske lari
Kód meny: GEL
Kurz (za 1 € dostaneš): 2.869 GEL
Medzinárodný kód krajiny: GE
Internetová doména: .ge
Predvoľba telefónneho čísla: +995

Blízke miesta do +/- 300km