Skip to content

Pyramídy

Tieto tri budovy v tvare pyramídy, inšpirované kusom betónu, sú už viac ako 50 rokov obľúbenými pamiatkami Indianapolisu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Projekt bývalého sídla poisťovne College Life alebo pyramídy, ako je všeobecne známe, je dielom známeho architekta Kevina Rocheho. Inšpiráciou pre tieto budovy bol pre Rocheho (ktorý sa učil u Eera Saarinena a navrhol také slávne budovy ako Metropolitné múzeum umenia a sídlo Fordovej nadácie) kus betónu, ktorý uvidel pri ceste a ktorý pripomínal pyramídu.

Pyramídy

Roche v tom čase pracoval na návrhu pre poisťovňu College Life v Indianapolise. Myslel si, že betónová pyramída je vhodným funkčným tvarom pre vtedy prosperujúcu firmu, ktorá chcela postupne zvyšovať kapacitu budov podľa toho, ako rástol počet jej zamestnancov. Rocheho pôvodná vízia spočívala v pridávaní ďalších pyramíd podľa potreby ďalších kancelárskych priestorov, celkovo deväť budov. Počas počiatočného obdobia výstavby v roku 1971 však boli postavené len tri.

Tieto tri budovy, spoločne známe ako pyramídy, sú najpôsobivejšími stavbami na 200-akrovom pozemku College Park. Každá budova, postavená v uhladenom brutalistickom štýle, je postavená z dvoch lesklých modrých vonkajších stien podopretých železobetónom, ktorý tvorí ďalšie dve steny. Každá pyramída má 11 poschodí, viac ako 120 000 štvorcových metrov a je prepojená sieťou podzemných a nadzemných chodieb. Všetky tri majú výhľad na jazero s rozlohou 25 hektárov.

Pyramídy

Pyramídy dnes vlastní developerská spoločnosť KennMarr so sídlom v Indiane a v súčasnosti prechádzajú rekonštrukciou. Záujemcovia o pamiatky sa však nemusia obávať: vonkajšia estetika, vďaka ktorej sú pyramídy také ikonické, zostáva nedotknutá.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km