Skip to content

Kamene života

Na pláži Waikīkī stojí monument štyrom výnimočným osobám s dvojitým mužským a ženským duchom, ktoré priniesli liečiteľské umenie z Tahiti na Havaj.

Približná doba čítania: 2 minúty

V centre Waikiki, medzi sochou surfujúceho Duka a policajnou stanicou, sa nachádzajú štyri veľké kamene, ktoré predstavujú havajskú tradičnú liečbu a inklúziu, o ktorej milióny miestnych obyvateľov a návštevníkov takmer nič nevedia.

Kamene života, Havaj

Podľa legendy si tieto balvany uctievajú štyroch mahu – ľudí s dvojakou mužskou a ženskou mysľou, srdcom a duchom -, ktorí kedysi dávno priniesli liečiteľské umenie z Tahiti na Havaj a využívali svoju duchovnú silu na vyliečenie chorôb. Kamene mala veľmi rada princezná Kaiulani, posledná následníčka trónu Havajského kráľovstva, ktorá na ne pred kúpaním ukladala lei z morských rias a modlila sa k nim. Avšak prílev cudzích vplyvov a predsudkov v priebehu 20. storočia mal za následok, že ostrovná krajina sa výrazne zmenila a na kamene sa takmer zabudlo. V istom období boli dokonca pochované pod bowlingovou dráhou.

Kamene života, Havaj

Kamene sa našli v roku 1963 a dnes sa nachádzajú na vyvýšenej plošine chránenej plotom. Ich príbeh je však stále do veľkej miery neznámy a sprievodná informačná tabuľa sa ani nezmieňuje o tom, že liečitelia boli mahu alebo že ich dualita bola zdrojom ich liečivej sily. Najlepším spôsobom, ako pomôcť obnoviť túto jedinečnú pamiatku, je podeliť sa o príbeh kameňov a o to, čo predstavujú.

https://youtu.be/UO29QQm1-zM

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -10:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1