Skip to content

Miesto japonskej kapitulácie za druhej svetovej vojny

V sklenenej vitríne je uložený dokument, ktorý ukončil druhú svetovú vojnu a ktorý jeden človek podpísal na nesprávnom riadku.

Približná doba čítania: 2 minúty

2. septembra 1945 kotvila USS Missouri v Tokijskom zálive, keď hostila zástupcov Japonského cisárstva a spojeneckých národov, aby podpísali japonskú kapituláciu. Podpísanie tohto dokumentu znamenalo koniec ozbrojeného konfliktu v druhej svetovej vojne.

Miesto tohto historického okamihu, ktorý znamenal koniec tohto najničivejšieho vojnového konfliktu ľudstva, je teraz prístupné verejnosti, keďže loď Missouri sa stala múzeom trvalo zakotveným v prístave Pearl Harbor.

Návštevníci môžu stáť presne na mieste, kde boli dokumenty podpísané, na palube lode Verandah a pozrieť si spojeneckú kópiu kapitulácie v sklenenej vitríne. Získanie samotného pergamenu pre tento dokument bolo náročné a v rámci príprav na ceremóniu ho vylovili zo suterénu kláštora vo vojnou zničenej Manile. Napriek jeho historickému významu ho kanadský zástupca podpísal nesprávne, keď sa podpísal pod vyznačenú čiaru, a nie nad ňu. To viedlo k tomu, že všetci nasledujúci zástupcovia sa podpísali o jeden riadok nižšie a každý štítok bol ručne preškrtnutý a opravený.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Miesto japonskej kapitulácie za druhej svetovej vojny

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -10:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km