Skip to content

Ruská pevnosť Elizabeth

Pozdĺž krásneho pobrežia Kauai sa nachádzajú ruiny prekvapivého návštevníka Havajského kráľovstva.

Približná doba čítania: 5 minút

Na prelome 18. a 19. storočia mocná Ruská ríša práve začínala rozširovať svoj vplyv cez Beringovo more na svoje novozískané územie na treťom okupovanom kontinente: Severnej Ameriky. Na čele tejto expanzie na východ stála Ruská americká spoločnosť, ktorú cár Pavel I. poveril úlohou vybudovať obchodné vzťahy s domorodým obyvateľstvom a rozšíriť koloniálne záujmy Ruska v Novom svete.

Russian Fort Elizabeth State
Počítačová rekonštrukcia

Pavlovsk (dnešný Kodiak na Aljaške) a Novo Archangeľsk (dnešná Sitka na Aljaške) boli zriadené ako sídla správy v Ruskej Amerike a prieskumné misie na území dnešného severozápadného Pacifiku v Spojených štátoch priniesli bohaté – hoci často až zradné – obchodné príležitosti. Ruský vplyv sa rozšíril až k pevnosti Fort Ross v Kalifornii a nakoniec aj na Havajské ostrovy, aj keď len na krátky čas.

V roku 1815 prišla na Havajské ostrovy skupina na pokyn Ruskej americkej spoločnosti, ktorá dúfala, že nadviaže spoluprácu s vedením ostrova. Plavidlá, ktoré preplávali Tichý oceán na dlhých cestách do a z Nového Archangeľska, pevninského Ruska alebo Číny a ruských panstiev v Kalifornii, potrebovali miesto na odpočinok a doplnenie zásob. Ruská obchodná loď Bering bola vyslaná na Havaj a stroskotala pri pobreží Waimea na ostrove Kaua’i, čo podnietilo ruské úrady, aby nasledujúci rok vyslali Dr. Georga Antona Schäffera, agenta Ruskej americkej spoločnosti z Nemecka.

Russian Fort Elizabeth State

V roku 1816 Schäffer dorazil s príkazom spriateliť sa s kráľom Kamehamehom a nadviazať spoluprácu so suverénnym havajským národom, ako aj získať kompenzáciu za vrak lode Bering od Kaumualiʻiho, náčelníka ostrova Kaua’i. Hoci jeho rokovania s Kamehamehom boli väčšinou úspešné a dokonca sa s kráľom spriatelil, Schäffer bol z tempa rokovaní frustrovaný a odvážil sa na vlastnú päsť rokovať priamo s Kaumualim. Schäffer a Kaumualiʻi si hneď padli do oka, ale mnohé z toho, čo Schäffer Kaumualiʻimu sľúbil (napríklad podporu a ochranu proti Kamehamehovi, ako aj amerických námorníkov prostredníctvom zmlúv a kontraktov), ruská vláda odmietla. Bez ohľadu na to sa začala výstavba ruskej pevnosti na Kaua’i a tím havajských a ruských staviteľov sa pustil do budovania vhodného opevnenia.

Na krátky okamih v histórii, v rokoch 1816 – 1817, zaviala nad Havajskými ostrovmi ruská vlajka. Pevnosť Alžbeta (Elizavetinskaja Krepost‘, pomenovaná na počesť cárovnej Elizavety), ktorú navrhol Schäffer, bola postavená do tvaru hviezdy, ktorá bola bežná v európskych pevnostiach na začiatku 19. storočia, ale bola postavená z havajských materiálov vrátane kameňov zo starého heiau, miesta uctievania. Osemuholníková pevnosť merala 92 krát 122 metrov s 6 metrov vysokými múrmi, ktorých šírka sa pohybovala od 7,5 do 12 metrov. Keď sa ruská vláda dozvedela o Schäfferovej stavbe, informovala ho, že prekročil svoje povinnosti, a nariadila mu okamžitý návrat. V obave, že sa správa roznesie a môže mu ublížiť, Schäffer utiekol z Kaua’i a vrátil sa do Ruska, kde bol zbavený svojich povinností v Ruskej americkej spoločnosti a okamžite poslaný späť do Nemecka.

Pevnosť Elizabeth využívali Kaumualiho vojská a neskôr Havajské kráľovstvo až do 19. storočia, kým ju nakoniec v roku 1864 nezrušili. Dnes je pevnosť Fort Elizabeth v ruinách, ale obrysy múrov tejto geopolitickej anomálie stoja dodnes spolu so stožiarom, na ktorom kedysi viala cisárska trikolóra Ruskej americkej spoločnosti. Dokonca aj základy niektorých stavieb pevnosti zostávajú ako pripomienka krátkodobého, ale veľmi prítomného ruského pôsobenia na Havaji.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Ruská pevnosť Elizabeth

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -10:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1