Skip to content

Les duchov Neskowin

Pod pieskom sa po stáročia ukrývali strašidelné pozostatky prastarého lesa.

Približná doba čítania: 2 minúty

Z piesku a morskej vody na pobreží Tillamook v Oregone vyrastá asi stovka starých rozkladajúcich sa pňov. Nazývajú sa Les duchov Neskowin a sú strašidelne krásnou spomienkou na vysoké smreky Sitka, ktoré tu stáli približne dve tisícročia.

Neskowin

Po stáročia boli tieto staré pne ukryté pod pieskom. Les duchov, ktorý len raz za niekoľko desaťročí na chvíľu vykukol nad hladinu mora, bol len miestnou legendou. Potom v zime v rokoch 1997 až 98 pobrežie zasiahli silné búrky, ktoré odplavili piesok a odhalili pod ním skrytý zázrak prírody.

Geológovia sa domnievajú, že prastaré stromy, ktorých vek sa odhaduje na približne 2 000 rokov, boli zničené počas veľkého zemetrasenia, ktoré zasiahlo subdukčnú zónu Cascadia v roku 1700. Zemetrasenie zhodilo zalesnenú pôdu do prílivovej zóny. Keď sa voda z oceánu prihnala, pochovala odrezané kmene v bahne, ktoré zastavilo rozklad a zachovalo zvyšky lesa na ďalšie roky.

Neskowin

Predtým, ako ich stihol osud pod vodou, boli mohutné stromy vysoké približne 150 až 200 metrov. Dnes sa skamenené pozostatky týchto obrov nachádzajú na pláži spolu s malými prílivovými jazierkami a rôznymi morskými živočíchmi. Prízračný les sa odkrýva pri plytkých vodách odlivu a hlavne v lete, keď je príliv najnižší, sa odkrýva čoraz viac prastarých kmeňov.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km