Skip to content

Kasbah Telouet

Kasbah z hlinených tehál s bohatou históriou a zradou.

Približná doba čítania: 3 minúty

Hoci väčšina návštevníkov marockej Sahary navštevuje lokalitu svetového dedičstva Aїt Benhaddou, tí, ktorí hľadajú odľahlé kasbahy mimo vychodených ciest a plné fascinujúcej histórie, by nemali hľadať nič iné ako Kasbah Telouet, rozpadajúcu sa, ale krásnu dedinu opradenú bohatstvom, zradou a bojom za nezávislosť Maroka.

Kasbah, Maroko

V makhzene, feudálnom systéme Maroka pred rokom 1957, vládol krajine sultán, zatiaľ čo skupina paší, obdoba vojvodov, zavádzala miestnu kontrolu ukladaním daní a udržiavaním poriadku. Jedným z najmocnejších pašov 20. storočia v Maroku bol Thami El Glaoui, “pán Atlasu”. Rodina El Glaoui mala úzke väzby na sultána a spravovala Kasbah Telouet od jej výstavby v roku 1860 a od roku 1912 do roku 1956 Thami vládol ako paša v Marakéši.

Thamiho El Glaouiho možno pokojne označiť za marockého Veľkého Gatsbyho. Rodina El Glaoui ovládla obchod s olivami, šafranom a soľou vďaka optimálnej polohe Kasbah Telouet na karavánových trasách, čo z Thamiho urobilo jedného z najbohatších mužov Maroka. El Glaoui mal obrovský politický, kultúrny a hospodársky vplyv a bol známy tým, že v kasbahu organizoval honosné večierky.

V polovici 20. storočia však El Glaoui zašiel so svojím politickým vplyvom príliš ďaleko. Keď marocké hnutie za nezávislosť získavalo na popularite, El Glaoui sa spojil s francúzskymi kolonialistami, aby zosadil súčasného sultána Mohameda V. a dosadil k moci Ben Arafa, Maročana sympatizujúceho s Francúzmi. To sa El Glaouimu osvedčilo až do roku 1955, keď sa Mohamed V. vrátil z exilu na Madagaskare a vyhlásil nezávislosť Maroka.

Po opätovnom prevzatí moci Mohamedom V. bol El Glaoui vyhlásený za zradcu a stratil všetky svoje politické páky a Kasbah Telouet odvtedy chátral. Rodina El Glaoui vyberá od vzácneho návštevníka vstupné vo výške 10 dirhamov (1 €), aby zachovala maurskú architektúru, zdobené okná, maľované stropy a úzke chodby kasby pred rozpadom. Hoci je veľká časť jej pôvodnej krásy zničená, chátrajúci stav kasby z nej urobil dokonalý skrytý klenot pre tých málo ľudí, ktorí sa ju odvážia spoznať.

Maroko ponúka ďalšie miesta

Maroko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al Maghrib
Hlavné mesto: Rabat
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 2. marec 1956
Rozloha: 446550 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: marocký dirham
Kód meny: MAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 10.685 MAD
Medzinárodný kód krajiny: MAR/MA
Internetová doména: .ma
Predvoľba telefónneho čísla: +212