Skip to content

Filmové štúdio v Ouarzazate

Musíme si ešte raz niekedy zaletieť do Maroka. Okolo týchto filmových štúdii sme iba prefrčali pre krátkosť času :(

Približná doba čítania: 2 minúty

Fotogenické kasby a púšť okolo Ouarzazate už dlho priťahujú filmárov. Hneď za mestom sa nachádza Atlas Studios, čo je najväčšie filmové štúdio na svete.

Prvým režisérom, ktorý použil Ouarzazate ako pozadie do svojho filmu, bol David Lean. Ten tu v roku 1962 natočil film Lawrence z Arábie. Atlas Studios záhajilo činnosť v roku 1983 a od tej doby poskytlo lokácie pre filmy Múmia, Gladiátor, Kráľovstvo nebeské, Bábel a niektoré epizódy Hry o tróny.

Štúdio, nachádzajúce sa v púšti, je obklopené časťami scén starých filmov, ako je napríklad obrovské lietadlo použité pri natáčaní Honba za klenotom Nílu v roku 1985 alebo koloseum, v ktorom vznikal Gladiátor.

Asi 30 kilometrov západne od Ouarzazate sa nachádza opevnená dedina Aït Benhaddou, ktorá je zapísaná na zozname UNESCO. Tunajšie stiesnené kasby boli v mnohých filmov použité ako znázornenie Jeruzalema. Väčšina obyvateľov tejto stáročnej dediny sa už presunula do modernejších príbytkov, osem rodín tu však žije dodnes.

V areáli filmového štúdia sa môžeš dokonca aj ubytovať v hoteli. Priam ideálne miesto na prespanie pri výlete z Marakéš.

Maroko ponúka ďalšie miesta

Maroko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al Maghrib
Hlavné mesto: Rabat
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 2. marec 1956
Rozloha: 446550 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: marocký dirham
Kód meny: MAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 10.808 MAD
Medzinárodný kód krajiny: MAR/MA
Internetová doména: .ma
Predvoľba telefónneho čísla: +212