Skip to content

Ko Tapu (Ostrov Jamesa Bonda)

Vysoký krasový ostrovček, ktorý spopularizoval agent 007.

Približná doba čítania: 2 minúty

Z plytkých vôd thajského zálivu Phang Nga vyrastá ako špicatý stĺp 20 metrov vysoký vertikálny skalný pilier, ktorý je na vrchole širší ako v dolnej časti. Hoci tento krasový stĺp bol pred začiatkom 70. rokov pomerne neznámou miestnou lokalitou, všetko sa zmenilo, keď do mesta prišiel agent číslo jeden britskej tajnej služby.

Ko Tapu

V roku 1974 bol do kín uvedený film o Jamesovi Bondovi Muž so zlatou zbraňou. V jednej zo scén filmu sa Bondova nemesis Francisco Scaramanga ukrýval v zátoke Phang Nga a využíval solárne panely na ostrove na napájanie svojej laserovej zbrane. Film, v ktorom sa o ostrove hovorilo ako o “skale v tvare huby”, katapultoval turistický priemysel v zátoke Phang Nga Bay natoľko, že ostrov bol venovaný samotnému agentovi 007 s názvom Ostrov Jamesa Bonda.

James Bond však nie je jediným nositeľom mena tohto vysokého ostrovčeka, ktorý sa nachádza len kúsok od ostrova Khao Phing Kan, ktorý je súčasťou národného parku Ao Phang Nga. Podľa miestnej legendy ostrov vznikol, keď sa jedného dňa thajskému rybárovi nepodarilo chytiť ani jednu rybu a prišiel len s klincom. Zo zúfalstva hodil klinec do oceánu, ale zázračne sa mu vrátil do ruky. V hneve rybár nožom rozrezal klinec na polovicu a nechal polovicu klinca dopadnúť do zálivu. Na rybárovo počudovanie polovica klinca vybuchla a vytvorila obrovskú vápencovú vežu v tvare klinca, ktorá tu stojí dodnes a dala jej pôvodný thajský názov Ko Tapu, teda Ostrov klincov.

Ko Tapu

Thajsko ponúka ďalšie miesta

Thajsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Prathet Thai
Hlavné mesto: Bangkok
Úradné jazyky: thajčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 513120 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: baht = 100 satangov
Kód meny: THB
Kurz (za 1 € dostaneš): 39.171 THB
Medzinárodný kód krajiny: TH
Internetová doména: .th
Predvoľba telefónneho čísla: +66