Skip to content

Gavazanov stĺp v kláštore Tatev

Storočia pred moderným seizmografom arménski mnísi pozorovali zemetrasenia pomocou tohto nakláňajúceho sa stĺpa.

Približná doba čítania: 3 minúty

Takmer tisíc rokov pred vznikom moderného seizmografu v 19. storočí skonštruovali arménski mnísi žijúci v kláštore Tatev stĺp „Gavazan“, stĺp s výkyvnou základňou, ktorý sa nakláňal pri otrasoch zeme spôsobených zemetrasením (alebo blížiacim sa vojskom).

Tisíc rokov starý, fantasticky položený kláštor Tatev bol v stredoveku veľkým centrom vedy a filozofie, čo charakterizuje stĺp Gavazan a ďalšie stavby v rámci komplexu. Miesto s výhľadom na roklinu rieky Vorotan sa pôvodne využívalo na pohanské bohoslužby, až kým tu niekedy v rokoch 895 až 906 nebol postavený prvý kostol zasvätený svätcom Pavlovi a Petrovi. Bolo to biskupské sídlo regiónu Syunik a malo významný vplyv.

Kláštor Tatev

Výstavbou ďalšej svätyne zasvätenej Panne Márii v 11. storočí sa kláštor dostal do zlatého obdobia a jeho domovom sa stalo takmer 1 000 mníchov a remeselníkov. V jeho knižnici sa nachádzalo viac ako 10 000 rukopisov. Bohužiaľ, knihy aj toto obdobie prosperity sa skončilo s vpádom seldžuckých Turkov v roku 1170. Rukopisy boli poslané do bezpečia v pevnosti, ale pevnosť bola zrovnaná so zemou a samotný kláštor bol vyplienený a vyrabovaný.

Kláštor sa pomaly rekonštruoval a akademická obroda nastala v 14. a 15. storočí, keď bola založená Tatevova univerzita, ktorá sa pod vedením Grigora Tatevatsiho stala kľúčovým arménskym centrom vzdelanosti. Na troch rôznych školách sa vyučovali predmety ako architektúra, filozofia a astronómia. Celý komplex bol sebestačný s vlastným lisom na olej, mlynom na múku a neďalekými ovocnými sadmi a vinicami v rokline Vorotan. Toto obdobie sa skončilo, keď Timúr Chromý a jeho syn začali v regióne viaceré vojenské výpravy.

Stĺp Gavazan

V priebehu nasledujúcich storočí bol kamenný komplex poškodený nájazdmi a zemetrasením, ktoré ho postihlo v roku 1931. Vyvinulo sa úsilie o čiastočnú rekonštrukciu kľúčových stavieb a v súčasnosti prebieha projekt obnovy výnimočného kláštora do jeho niekdajšej slávy.

Návštevníci sa môžu odviezť na Krídlach Tatev, najdlhšej nonstop dvojkoľajnej lanovke na svete, ktorá vás z dediny Halidzor vyvezie ku kláštoru a ponúka nádherný výhľad na roklinu z vtáčej perspektívy. V kláštore stále stojí Gavazanský stĺp, ktorý sa však už pri otrasoch nenakláňa. V areáli sa nachádza aj dobre zachovaná olejáreň zo stredoveku a hrobka Grigora Tatevatsiho, ktorý stál na čele Tatevu počas jedného z jeho najúspešnejších období.

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Gavazanov stĺp v kláštore Tatev

Arménsko - Krátke info

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km