Skip to content

Krvavé vodopády

Prírodná časová kapsula obsahujúca cudzí ekosystém môže prispieť ešte k zaujímavým objavom.

Približná doba čítania: 2 minúty

Antarktída je drsné, takmer bezfarebné miesto. Z ľadových pláni tu vystupujú len šedivé skalnaté pahorky. Avšak pri úpätí jedného zvláštneho ľadovca padá z ľadu 16 metrov vysoký červený vodopád, ktorý pripomína krv. Vitaj u Krvavých vodopádov.

Ide o desivý výjav, ona tekutina však samozrejme v skutočnosti nie je krv. Je to niečo ešte omnoho divnejšieho. Pred dvoma miliónmi rokov ľadový príkrov zvaný Taylorov ľadovec priplával na jazero, na ktorom sa usadil ako pokrievka na hrnci, a vodnú plochu tak dokonale uzavrel. Ako ľadovec oškraboval kameň zo skalnatého podložia, na ktorom sa živili baktérie, do jazernej vody sa dostali kúsočky železa. Dnes táto tekutina bohatá na železo vyteká z otvoru v ľadovci a steká po ňom dole. Akonáhle príde do kontaktu so vzduchom, železo vo vode zoxiduje, a tá sa zafarbí dočervena!

Blood falls

Jazero pod Taylorovým ľadovcom je taktiež domovom zabudnutých mikroskopických tvorov. Ich štúdiom je možné zistiť, ako by mohli na vzdialených ľadových planétach prežívať mimozemské organizmy.

Antarktída ponúka ďalšie miesta

Krvavé vodopády

Antarktída - Krátke info

Úradné jazyky: angličtina
Rozloha: 14200000 km²
Časové pásmo: UTC +12:00
Medzinárodný kód krajiny: ATA/AQ
Internetová doména: .aq
Predvoľba telefónneho čísla: +672

Blízke miesta do +/- 300km