Skip to content

Krypta kostola San Sebastiano

Prejdite sa labyrintom prázdnych hrobiek a nájdite stĺpy, na ktorých sa vešali revoluční vlastenci.

Približná doba čítania: 2 minúty

Stavba kostola San Sebastiano (alias Tempio Leon Battista Alberti) sa začala v roku 1460 pod dohľadom Leona Battistu Albertiho, slávneho polyhistora, ktorý vynašiel aj západnú kryptografiu, o čo sa delí s Johannesom Trithemiom. Práce si objednal markíz Ludovico II Gonzaga a kostol, ktorý bol vysvätený v roku 1529, prešiel v nasledujúcich storočiach mnohými rekonštrukciami a úpravami.

Krypta Kostola San Sebastiano

Kostol San Sebastiano pozostáva z dvoch poschodí. Dispozícia horného poschodia pripomína tvar gréckeho kríža. S hŕstkou okien, ktoré zvýrazňujú strohý pohľad na kostol, na tejto stavbe najviac zaujme jej tiesnivá prázdnota. V jednom z ramien apsidy je umiestnený pomerne malý oltár, ktorý je však vďaka absencii ornamentov a výzdoby dosť odťažitý. Zvyšok kostola zaberajú starobylé sochy, ktoré v pomere k veľkosti stavby pôsobia trpasličím dojmom.

Pod týmto poschodím sa nachádza krypta so stovkami prázdnych hrobov s menami mantovských občanov, ktorí prišli o život pri obrane vlasti. Pravdepodobne ide o najzaujímavejšiu časť kostola San Sebastiano. Tam, kde na hornom poschodí dominoval otvorený priestor, je krypta jeho presným opakom. Aby ste v krypte videli doďaleka, musíte sa prispôsobiť rozmiestneniu hranatých stĺpov, ale výhľadu stále dominujú hroby.

Krypta Kostola San Sebastiano

Ústredným prvkom krypty je monument pozostávajúci z urny a piatich stĺpov. Urna obsahuje pozostatky 11 mučeníkov, ktorí boli popravení za vzburu a zradu v rokoch 1852 až 1855. Stĺpy v tejto krypte sa používali na obesenie. Mučeníci boli talianski vlastenci, ktorí sa sprisahali proti okupačným rakúskym silám.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km