Skip to content

Lotosový ostrov

V Lago Superiore nie je ťažké nájsť najväčšiu plochu lotosových kvetov mimo Ázie.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na hladine jazera Lago Superiore, jedného z troch jazier v okolí mesta Mantova, sa nachádza najväčšia plocha lotosových kvetov mimo Ázie. Je známa ako Isola dei Fiori di Loto alebo Lotosový ostrov a je to plávajúci ostrov rozdelený malou vodnou cestou, ktorá umožňuje preplávanie lodí.

Lotosový ostrov

Lotosy, Nelumbium nucifera, vyrastajú z vody s veľkými listami a úžasnými kvetmi v odtieňoch bledoružovej a bielej farby. Tieto jedinečné rastliny sa prispôsobili rastu vo vodnom prostredí, ako sú jazerá a pomaly tečúce rieky. Zakoreňujú sa v pôde dna jazera a vyháňajú listy, ktoré plávajú na hladine.

Tieto vodné rastliny pochádzajúce z Ázie sa začiatkom 20. storočia rozšírili v Taliansku. Lotosy v Mantove vysadila v roku 1921 Maria Pellegreffiová, študentka prírodných vied. Od misionárov, ktorí sa vrátili z Číny, dostala niekoľko rastlín Nelumbus luciferina a vysadila ich pred Valletta di Belfiore. Pellegreffiová sa pokúsila vyšľachtiť rastliny, aby sa z ich odnoží vyrábala múka. Hoci sa múka v Taliansku nikdy neujala, rastliny sa udomácnili vo vodách Lago Superiore.

Lotosový ostrov

V Mantove sa lotos rozšíril natoľko, že sa stal jedným zo symbolov mesta. Rýchlo rastúce rastliny sa udržiavajú na uzde neustálym prerezávaním, vďaka ktorému táto krásna, ale všadeprítomná rastlina nezakrýva celé jazero.

Najlepší čas na návštevu plávajúceho lotosového ostrova je v júli a auguste, keď sú kvety v plnom rozkvete.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km