Skip to content

Londýnsky most z roku 1831

Tento most pre prisťahovalcov sa kedysi klenul cez Temžu, ale dnes je súčasťou arizonského mesta.

Približná doba čítania: 2 minúty

Lake Havasu City leží pri rieke Colorado, hneď vedľa 72 kilometrov dlhej vodnej plochy uprostred púštnych vrcholkov západnej Arizony. Miestnu krajinu tvorí rozľahlá piesočnatá pustina, holé červené skaly a zvetraliny, a miestna flóra vyrastá z prašnej zeme ako diviačie štetiny. Menej pravdepodobné miesto pre britskú architektonickú pamätihodnosť z 19. storočia si ťažko predstaviť. A predsa je londýnsky most Johna Rennieho od roku 1971 v Lake Havasu City doma.

London Bridge, USA

Fantastická cesta mosta z hmlistého Southwarku v južnom Londýne do suchého a pračného Mohavského okresu sa začala v roku 1967, keď ho správa mesta Londýn ponúkla na predaj. Postavili ho v roku 1831 zo 130 000 ton žuly, tak aby vydržal aj pre ďalšie generácie. Podľa výpočtov mal do šesťdesiatych rokov 20. storočia klesnúť každoročne o tri milimetre.

London Bridge, USA
London Bridge z roku 1831, ktorý sa pôvodne klenul ponad Temžu v anglickom Londýne, rozobrali v roku 1967. Premiestnili ho do Arizony, kde teraz slúži ako turistická atrakcia v Lake Havasu City.

Most kúpil Robert P. McCulloh a C.V. Wood (otcovia zakladatelia mesta Lake Havasu City). McCulloh bol okázalý milionár, ropný barón a magnát predávajúci reťazové píly, ktorý v roku 1963 zosnoval plán na postavenie nového mesta v púšti. Most, ktorý rozobrali na kusy, previezli cez Atlantik a znovu postavili, sa stal ústredným prvkom turistickej atrakcie zvanej Anglická dedina, zmenšeniny “starého dobrého Londýna”. V časoch najväčšieho rozkvetu v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch 20. storočia tu bola dokonca tradičná britská krčma, v ktorej čapovali pivo do krígľov, a červený dvojposchodový autobus prestavaný na zmrzlináreň.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.088 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km