Skip to content

Megafón Mojave

Nikto si nie je celkom istý, prečo je uprostred Mohavskej púšte na dvoch skalách pripevnený kovový megafón.

Približná doba čítania: 2 minúty

Mal tento podivný kovový megafón upevnený na skale uprostred ničoho v Mohavskej púšti skutočný účel? Možno to bola zbraň? Bubon? Anténa? Alebo je to len vtip, na ktorý si nejaký srandista našiel čas a čakal, kým si ho niekto všimne? Zdá sa, že nikto si nie je úplne istý.

Megafón Mojave, Kalifornia

Tento veľký záhadný objekt v tvare megafónu je pripevnený k dvom skalám na vrchole tridsaťmetrového kopca pozdĺž odľahlého pásu púšte medzi mestami Baker a Ludlow. Niektorí hovoria, že má tvar Venturiho trubice – hoci obvykle má tvar presýpacích hodín – a jeho tvar pripomína skôr raketovú trysku. Je dlhá asi 2,5 metra, vyrobená z hrubých pásov železa zvarených dohromady. Mnohí turisti aj historici hľadali vysvetlenie, ako sa tam dostala a z akého dôvodu. No hoci teórií je veľa, odpoveď zostáva naďalej nejasná.

Megafón Mojave, Kalifornia

Jedna z teórií hovorí, že megafón sa používal na zosilnenie sirény, ktorá upozorňovala miestnych obyvateľov, keď americká armáda vykonávala v oblasti tajné chemické alebo plynové testy. Iná, veľmi odlišná teória tvrdí, že turisti tam chodili na túry a naťahovali kožu na konce objektu, aby na ňom hrali ako na bubne. Nech už je pôvod akýkoľvek, zahliadnuť tento záhadný „megafón“ na vrchole skál je naozaj zvláštny a nečakaný zážitok.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Megafón Mojave

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km