Skip to content

Lubyanka: ústredie KGB

Neslávne, známe ústredie tajnej polície: KGB!

Približná doba čítania: 2 minúty

Lubyanka bola srdcom temnoty starého ZSSR, legendárnym veliteľstvom KGB a domovom neslávne známeho väzenia, kde boli väznení, vyšetrovaní a mučení špióni, politickí disidenti a rôzni nepriatelia štátu. Starý vtip označoval Lubyanku za najvyššiu budovu v Moskve, pretože Sibír bolo vidieť z jej suterénu.

Lubyanka

Alexandr Isajevič Solženicyn vo svojej epickej knihe Súostrovie Gulag opísal hrôzy Lubyanky, kde bol uväznení. Semyon Vilensky, žena ktorá strávila čas v Lubyanke, opísala hrozné mučivé ticho väzenia. Dozorcovia nesmeli rozprávať a v tme komunikovali iba mľasknutím, zvuk bol prerušovaný iba občasným kvílením väzňov.

Lubyanka

Budova Lubyanka, mohutná žltá tehlová stavba v neobarokovom štýle, vyzerá o niečo menej hrozivo ako organizácia, ktorá kedysi v nej sídlila. Pôvodne bola postavená v roku 1897 pre Všeruskú poisťovňu, ale po októbrovej revolúcii bola budova zhabaná a stala sa sídlom ústredia Čeky, prvej organizácie tajnej polície nového socialistického štátu. Až do pádu ZSSR v roku 1991 bol na priľahlom námestí pamätník zakladateľa organizácie Felixa Dzeržinského. Organizácia sovietskej tajnej polície niekoľkokrát zmenila meno, ale nikdy neopustila budovu. Rovnakú kanceláriu na treťom poschodí využívali všetci vedúci tajnej služby, od Lavrentij Pavlovič Berija až po Jurija Vladimiroviča Andropova.

Lubyanka

Budova bola rozšírená v dvoch intervaloch, najskôr v období rokov 1940 – 1947 pridaním jedného poschodia, a znovu v roku 1983. Dnes je sídlom ústredia FSB (Federálnej bezpečnostnej služby Ruskej federácie), pohraničnej služby FSB a registra držiteľov cenných papierov.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7