Skip to content

CIA múzeum

Aj tajné služby majú svoje múzea zo svojich akcií a prototypov. Len škoda, že širokej verejnosti sú neprístupné a musíš mať konexie pre návštevu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Vo virgínskom riaditeľstve CIA známom ako Centrum spravodajskej služby Georga Busha je múzeum zasvätené tajným agentom. Tunajších päť výstavných hál je otvorených len zamestnancom CIA alebo špeciálnym hosťom, ktorí prešli bezpečnostnou previerkou.

Nachádzajú sa tu špionážne exponáty z dôb druhej svetovej vojny, kedy bolo založené OSS, predchodca CIA. Vedľa nemeckého šifrovacieho zariadenia Enigma leží dopis, ktorý Hitlerovmu osobnému dopisovateľovi poslal agent OSS deväť dní po vodcovej sebevražde.

V hale venovanej Al-Káide je vystavené vybavenie a modely používané pri výcviku vojakov oddielu SEAL, ktorí v roku 2011 vpadli do bin Ládinovej pevnosti v Abbottábáde. Je tu vystavená maketa bin Ládinovej skrýše a stena modelu v skutočnej veľkosti, v ktorom si vojaci nacvičovali zásah. Zbraň AK-47, ktorá bola u bin-Ládinovho tela nájdená, je tu vystavená vedľa tehly zo skutočnej skrýše. Ďalej múzeum vystavuje obhorený manuál Al-Káidy vysvetľujúci, ako vystreliť raketu.

Medzi fascinujúcimi exponátmi sú i špiónske autá a kamery. Fotoaparáty, ktoré sa upevňovali na holuby, drony v tvare vážky a robotické ryby sú len tri z množstva vynálezov, ktoré slúžili k tajnému sledovaniu. (Dron vážka sa absolútne neosvedčil, špionážny nástroj vynájdený v 70. rokoch bol skoro vyradený, keď sa ukázalo, že nedokáže odolať nárazovému vetru.)

Múzeum bohužiaľ nie je verejnosti prístupné.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1