Skip to content

Múzeum dejín gulagov

Štátne múzeum GULAG je venované jednému z najpochmúrnejších období ruských dejín. Návšteva múzea je veľmi podnetná a môže sa zdať, že otvorí oči každému, kto sa zaujíma o históriu ZSSR.

Približná doba čítania: 2 minúty

Brutálny väzenský systém gulagov sa najsilnejšie spája so Stalinom, pokračoval však aj po jeho smrti, hoci v menšej miere. Existovali stovky takýchto táborov. Tie s najhoršou povesťou sa nachádzali na Sibíri, ale fungovali aj gulagy v európskej časti Ruska a v dnešnom Kazachstane. Na nútenú prácu na týchto často odľahlých miestach odsúdili milióny ľudí, pričom išlo hlavne o formu politického útlaku.

Toto múzeum, ktoré založil bývalý väzeň gulagu, otvorilo svoje brány po prvý raz v roku 2004, pôvodne na prominentnej lokalite v srdci Moskvy. O desaťročie neskôr sa však presťahovalo na terajšie miesto mimo centra, čím vzbudilo podozrenia, že sa muselo premiestniť z politických dôvodov. No múzeum tvrdí , že to bolo z priestorových príčin, keďže v bývalom sklade má dnes viac miesta.

Výstava sa nachádza za zatemnenými oknami a slabé osvetlenie jej dodáva pochmúrnu atmosféru. Nie je tu síce veľa artefaktov, ale niektoré kúsky vyvolávajú silné emócie. Patria k nim osobné veci väzňov, tajné listy a oblečenie (na demonštráciu mrazivých podmienok v gulagoch) v podsvietených vitrínach v hlavnej sále. Expozícia nie je len premyslene usporiadaná, je aj bilingválna, a to dokonca v dobrej angličtine – tú v Rusku nemôžete brať za samozrejmosť.

Múzeum dejín gulagu

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 95.644 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7