Skip to content

Ústredné múzeum ozbrojených síl

... známe aj ako Múzeum sovietskej armády, sa nachádza neďaleko divadla Červenej armády. Aké príhodné.

Približná doba čítania: 2 minúty

Hlavné vojenské múzeum Ruska, ktoré z hľadiska jedinečnosti a vzácnosti artefaktov patrí k tým najlepším na svete, má jeden výrazný nedostatok – chýbajú mu texty a označenia v anglickom jazyku. Naratív síce nie je taký vyvážený a objektívny, ako by mohol byť, ale pre každého človeka aspoň s letmým záujmom o vojenskú históriu je to povinná zastávka.

Hlavná expozícia pokrýva rôzne predrevolučné konflikty, ruskú občiansku vojnu a celú sovietsku éru s dôrazom na druhú svetovú vojnu a studenú vojnu, nevynecháva však ani súčasné postsovietske témy ako konflikty v Čečensku a Gruzínsku či ešte nedávnejšie v Sýrii.

V sekcii venovanej studenej vojne patrí k najcennejším artefaktom múzea vrak špiónskeho lietadla U-2, s ktorým letel pilot CIA Gary Powers, keď ho v roku 1960 zostrelili nad Ruskom. V postsovietskom oddelení pútajú pozornosť niektoré artefakty zachránené z jadrovej ponorky Kursk, ktorá sa potopila v auguste 2000, a aj kúsky vraku ruskej vojenskej stíhačky, ktorú zostrelili turecké vzdušné sily nad hranicou so Sýriou v roku 2015. V časti výstavy pod holým nebom môžete vidieť sovietsku vojenskú techniku vrátane vzpriamenej jadrovej rakety.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 94.745 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7