Skip to content

Múzeum sovietskych arkádových hier

Automaty, ktoré nájdeš v Moskve, boli kedysi aj u nás v Bratislave, v Lunaparku. Poctivé sovietske automaty fungujú dodnes.

Približná doba čítania: 2 minúty

Mnoho arkádových automatov funguje na vlastné špeciálne žetóny. Ale len málo z nich funguje ešte na kopejky zdobené kosákom a kladivom z doby sovietskej éry.

Múzeum sovietskych arkádových hier, ktoré spravuje niekoľko ruských študentov v suteréne technickej školy, obsahuje asi 60 automatov z doby bývalého Sovietskeho zväzu vrátane videohier a automatov. Aj keď je možné hrať približne iba na 50 až 55 hier, každý zo strojov vykresľuje obraz života a zábavy za železnou oponou.

Múzeum má naplánované rozširovanie, pretože v suteréne budú opravené ďalšie automaty. Mnohé z týchto automatov bolo v tajnosti uskladnených od 80. rokov, keďže boli aj v tajnosti vyrobené.

Aj keď sú všetky stroje v ruštine, s pokynmi písanými azbukou, podstata hier je dosť zrejmá; napríklad na Tankodrome hráči strieľajú na nepriateľov pomocou tanku. Vstupné stojí približne 5,- €. Za túto sumu sa môžeš prejsť múzeum a získaš aj niekoľko kopejkových mincí na vyskúšanie automatov.

Niektoré z vystavených automatov boli dostupné aj na Slovensku. Osobne si ich zopár pamätáme z bývalého Lunaparku v Bratislave. Boli to najmä “Námorná bitka”, “Snoúer-2”, “Basketbal”, “Zimný lov”, “Tankodrom”, “Auto-rally-M” a “Ponorka”. Najväčšia zábava bola samozrejme s hrou Basketbal. Podobné automaty sa nachádzajú aj v Budapešti.

Aj keď nerozumieš rusky, video pochopíš. Veľmi zaujímavé sú “útroby” automatov. Najmä na výrobu limonády.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7