Skip to content

Borj Adoumoue

Mestské hradby Salé vedú k ruinám tejto prímorskej "bašty sĺz".

Približná doba čítania: 2 minúty

Salé je starobylé mesto, ktoré sa nachádza priamo na druhej strane rieky Bou Regreg od Rabatu, hlavného mesta Maroka. Hoci nie je medzi turistami veľmi obľúbené, má niekoľko nesporných historických zaujímavostí.

pevnosť Salé, Maroko

Prejdite sa pozdĺž pobrežia Atlantického oceánu a mestských hradieb obklopujúcich Salé, prejdite sa okolo rušnej Mediny a nakoniec sa možno ocitnete pred starým delom a vstupom do zabudnutej pevnosti, ktorá ešte pamätá samotný vznik týchto hradieb.

pevnosť Salé, Maroko

V 13. storočí sem spoza oceánu priplávala flotila Španielov, pravdepodobne Kastílcov, ktorí mesto prepadli, mnohých zabili a viac ako 3 000 obyvateľov zajali, aby ich predali sevillským otrokárom. Sultán Abu Yusuf Yaqub ibn Abd al-Haqq po štrnástich dňoch obliehania mesto získal späť a čoskoro začal stavať pevnosť a mestské hradby na ochranu obyvateľstva.

pevnosť Salé, Maroko

Túto pevnosť nazvali Borj Adoumoue (Borj ad Dumû), čo znamená “Bašta sĺz”, podľa hrozných udalostí, ktoré sa na tomto mieste odohrali. Bola zverená marabútovi Sidi ben Achirovi, jednému z hlavných islamských svätcov Salé, ktorého mauzóleum sa nachádza priamo pred ňou. V roku 1785 alavitský sultán Sidi Mohammed ben Abdallah pevnosť znovu vybavil väzením a bronzovými delami, ktoré tam dodnes v hrdzavom, schátralom stave mlčky pozorujú vlny pod sebou.

pevnosť Salé, Maroko

Maroko ponúka ďalšie miesta

Maroko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al Maghrib
Hlavné mesto: Rabat
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 2. marec 1956
Rozloha: 446550 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: marocký dirham
Kód meny: MAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 10.651 MAD
Medzinárodný kód krajiny: MAR/MA
Internetová doména: .ma
Predvoľba telefónneho čísla: +212

Blízke miesta do +/- 300km