Skip to content

Most Banpo Moonlight Rainbow Fountain

Najdlhšia mostná fontána na svete strieka vodu zo stoviek trysiek a vytvára nádherný farebný závoj.

Približná doba čítania: 2 minúty

Najdlhšia mostná fontána na svete sa nachádza na dlhom moste Banpo cez rieku Han v Soule v Južnej Kórei. Most je už kurióznou stavbou, pretože je postavený na moste Jamsu a tvorí vrchnú časť mosta, je to tak prvý poschodový most v krajine.

Banpo Bridge, Soul

Na oboch stranách 1.5 kilometra dlhého mosta sa nachádza takmer 10 000 LED svetiel na úsekoch dlhých 1 140 metrov. Tu vystrekuje 38 vodných čerpadiel do 380 dýz na každej strane viac ako 190 ton vody za minútu. Táto inštalácia s názvom Moonlight Rainbow Fountain bola slávnostne otvorená v septembri 2009 a bola zapísaná aj do Guinnessovej knihy rekordov.

Obrovské množstvo vody, ktorý strieka z fontány, padá dole do rieky vo vzdialenosti 43 metrov a 20 metrov vertikálne. Pumpovaná voda sa neustále recykluje opätovaním čerpaním do fontány, aby sa zabezpečilo, že inštalácia je ekologická. Trysky sa tiež môžu pohybovať do rytmu hudby.

Moonlight Rainbow Fountain zvyčajne funguje každoročne od apríla do októbra, pričom sa menia plány a predstavenia, ktoré trvajú 15 až 20 minút. Z času na čas sa tiež konajú aj špeciálne predstavenia.

Kórejská republika ponúka ďalšie miesta

Kórejská republika - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Hanguk
Hlavné mesto: Soul
Úradné jazyky: kórejčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 15. august 1948
Rozloha: 100210 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: kórejský won
Kód meny: KRW
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR KRW
Medzinárodný kód krajiny: KOR/KR
Internetová doména: .kr
Predvoľba telefónneho čísla: +82

Blízke miesta do +/- 300km