Skip to content

Múzeum Čínskej historickej spoločnosti Ameriky

Toto múzeum v čínskej štvrti San Francisca je jedným z najstarších a najväčších archívov čínsko-americkej histórie a kultúry.

Približná doba čítania: 3 minúty

Táto unikátna budova v čínskej štvrti San Francisca bola postavená v 20. rokoch 20. storočia ako YWCA. Navrhla ju Julia Morganová, architektka Hearstovho zámku, a sídli v nej Múzeum Čínskej historickej spoločnosti Ameriky.

Na prízemí sa nachádzajú zmenšené výjavy z čínskej štvrte San Francisca v 40. rokoch 20. storočia. Sú to akési miniatúrne diorámy, ktoré vytvoril Frank Wong, ktorý vyrastal v San Franciscu a stal sa profesionálnym scénografom. Tieto diorámy jeho spomienok na dospievanie v San Franciscu sú veľmi detailné a precízne; napríklad práčovňa, domáca kuchyňa, stánok s topánkami a dejisko slávnostnej večere pri príležitosti čínskeho nového roka. Pre fanúšikov miniatúr je táto zbierka neznáma, ale je skutočným pokladom.

V múzeu sa nachádza stála expozícia, ktorá poukazuje na život Brucea Leeho, a v prípade správneho načasovania sú k dispozícii sprievodcovia, ktorí vedú prehliadky. Podelia sa s vami o príbehy z Bruceovho života, o jeho skúškach a trápeniach, hodnotách a o tom, ako inšpiroval a dodával silu mnohým ľuďom. Jedným z pozoruhodných sprievodcov je Jeff Chinn, vášnivý fanúšik, ktorý ponúka osobnejšie príbehy o vplyve Brucea Leeho naňho v mladosti. Bruce Lee meral iba 170 cm a vážil 59 kg, napriek tomu mal takú veľkú osobnosť, moc a silu. Bol priekopníkom zmiešaných bojových umení, v ktorých sa uplatňovali techniky cross-trainingu rôznych štýlov, aby sa využili silné a slabé stránky každého štýlu a dosiahol sa komplexný výsledok.

Chinese Historical Society of America Museum

A nakoniec je tu ďalšia miestnosť, v ktorej sa menia exponáty. Aktuálna expozícia je venovaná histórii kalifornských čínskych Američaniek, od počiatkov prisťahovalectva, práce, druhej svetovej vojny až po súčasnosť. Je to skvelý historický prehľad, ktorý sa vo väčšine škôl tak podrobne nevenuje.

Bruce Lee je známy ako herec a majster bojových umení. Bol však aj pozoruhodným dobrodincom, filozofom a učiteľom. Ak sa chcete dozvedieť viac o týchto ďalších aspektoch Brucea Leeho, odporúčame navštíviť toto múzeum.

Chinese Historical Society of America Museum

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.09 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1