Skip to content

Fort Point

Pod južným koncom mosta Golden Gate sa nachádza "Gibraltár západného pobrežia", pevnosť postavená na ochranu Sanfranciského zálivu pred námornými útokmi.

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto lokalita bola strategickým bodom už od roku 1794, keď tu španielski osadníci postavili prvú pevnosť – Castillo de San Juaquin. Bronzové delo z tohto obdobia je súčasťou zbierky delostreleckých zbraní v pevnosti.

Súčasná pevnosť z tehál a žuly bola dokončená v roku 1861, aby pomohla brániť oblasť pred vojskami Konfederácie počas občianskej vojny. Pozície pre 141 železných diel a sedem stôp hrubé tehlové múry urobili zo stavby hrozivé vojenské stanovište. Pevnosť bola počas druhej svetovej vojny modernizovaná a vybavená delami s drážkovanou hlavňou, ktoré mohli vystreliť 900-kilogramové projektily na vzdialenosť 40 kilometrov, aby pomohli pri obrane proti japonským útokom.

V 30. rokoch 20. storočia plány na výstavbu mosta Golden Gate pôvodne počítali so zbúraním pevnosti. Hlavný inžinier Joseph Strauss si však uvedomil historickú hodnotu stavby a vytvoril oblúk, ktorý umožnil výstavbu mosta ponad Fort Point. Strauss použil budovu aj ako základňu počas výstavby mosta.

Fort Point National Historic Site

Pevnosť bola vyradená z prevádzky a v roku 1970 sa pevnosť Fort Point stala národnou historickou pamiatkou. Ak chcete spoznať pevnosť, návštevníci majú možnosť absolvovať prehliadku pod vedením strážcov, samostatnú prehliadku dostupnú v aplikácii NPS alebo sa len tak túlať po okolí. Vstupné sa neplatí.

Vďaka svojej polohe v úzkom ústí Sanfranciského zálivu mala pevnosť nielen strategický význam, ale poskytuje návštevníkom aj výhľad na most Golden Gate a mesto, ktorý nie je dostupný na inom mieste.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.089 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1