Skip to content

Vlnový organ

Obrovský hudobný nástroj, na ktorý hrá oceán.

Približná doba čítania: 2 minúty

Vlnový organ sa nachádza na móle v zálive San Francisco a bol postavený v roku 1986. V spolupráci s Exploratóriom postavil umelec Peter Richards akustickú sochu, ktorá umocňuje zvuky vĺn v zálive.

Mólo organu bolo postavené z vytesanej žuly a mramoru zo zrušeného cintorína. Nádherne staré a precízne opracované kusy tvoria nepravidelné terasovité sedenie a dokonca aj držiak na odpadkový kôš. Samotný nástroj sa skladá z viac ako 20 PVC a betónových rúrok, ktoré v rôznych výškach zasahujú do vody. Zvuk vytvárajú vlny narážajúce na konce týchto rúrok. Keď sa vlny valia, rúrky sa rozozvučia tekutou hudbou: nízkymi, žblnkotavými tónmi, ktoré sa šíria a plynú s nepokojným pohybom oceánu a zmenou prílivu a odlivu.

Vlnový organ

Čo tvorí túto hudbu? Je to podobný jav ako zvuk, ktorý počuť v lastúre – určitý objem vzduchu rezonuje na špecifickej frekvencii. To isté sa deje v píšťalách vlnového organu, ale je tu jeden dôležitý rozdiel. Vo Vlnovom organe sa vzduchové stĺpy v píšťalách neustále menia podľa toho, ako sa voda pohybuje dovnútra a von, a ako sa mení dĺžka a objem vzduchového stĺpca v každej píšťale, mení sa aj výška zvuku, ktorý vydáva. Čím väčší objem vzduchu, tým nižší zvuk; čím menší objem vzduchu, tým vyšší zvuk.Z parku na záveternej strane vlnolamu je výhľad na prístavnú štvrť San Francisca, panorámu centra San Francisca, kopce East Bay, Sausalito, horu Tamalpais, Presidio, most Golden Gate a Marin Headlands. Rybári sú často ráno pri organe, ktorý po prechádzke popri prístave môže pôsobiť ako odľahlé miesto pokoja v meste.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1