Skip to content

Múzeum srdca Kapského mesta

Prvá úspešná transplantácia ľudského srdca je znázornená prostredníctvom voskových figurín v nemocnici, kde sa uskutočnila.

Približná doba čítania: 2 minúty

Prvá úspešná transplantácia ľudského srdca bola pozoruhodným činom a jednou z najznámejších udalostí v histórii medicíny. Toto malé múzeum v nemocnici, kde sa zákrok uskutočnil, rozpráva príbeh tejto udalosti a lekára, ktorý za ňou stál.

Múzeum srdca

Zákrok vykonal profesor Christiaan Neethling Barnard 3. decembra 1967 v nemocnici Groote Schuur v Kapskom meste v Južnej Afrike. Barnard a jeho tím transplantovali srdce 25-ročnej Denise Darvallovej, ktorú zrazilo auto, keď prechádzala cez ulicu, aby si kúpila zákusok. Jej srdce dostal Louis Washkansky, 53-ročný muž, ktorý zomieral na chronické ochorenie srdca. Washkansky zákrok prežil, ale len 18 dní po operácii zomrel na pľúcnu infekciu a pneumóniu.

Barnard sa našťastie nevzdal. On a jeho tím dosiahli v priebehu rokov ďalšie úspechy, keď zdokonalili svoju techniku a významne prispeli k rozvoju transplantácie orgánov. Dnes sa na celom svete každoročne vykonajú tisíce transplantácií srdca.

Múzeum srdca Kapského mesta je oddelenou časťou nemocnice. Miestnosti sa zachovali v pôvodnom stave s voskovými figurínami, ktoré predstavujú operačný tím. V múzeu je vystavených mnoho fotografií a listov, ako aj pár Bernardových topánok.

Južná Afrika ponúka ďalšie miesta

Južná Afrika - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: South Africa
Hlavné mesto: Pretória
Úradné jazyky: angličtina, afrikánčina, ndebelčina, pedi, sothčina, svazijčina, tsonga, tswančina, vendčina, xhoština, zuluština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 31. máj 1961
Rozloha: 1221037 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: rand
Kód meny: ZAR
Kurz (za 1 € dostaneš): 19.373 ZAR
Medzinárodný kód krajiny: ZAF/ZA
Internetová doména: .za
Predvoľba telefónneho čísla: +27

Blízke miesta do +/- 300km