Skip to content

Hohenschönhausen

Múzeum v bývalej východonemeckej väznici, kde vykonávali výsluchy. Dnes je toto miesto pamätníkom na počesť politických väzňov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Hohenschönhausen bolo hlavné väzenie pre politických “delikventov” v NDR, ktoré prevádzkovala neslávne známa Stasi vo východnom Berlíne. “Podozrivých” sem zvyčajne vodili na výsluch pred súdnym procesom. Väzenie sa nachádzalo v stráženej štvrti so zakázaným vstupom, preto bolo pre verejnosť prakticky neviditeľné.

Dnes ide o jedno z najdôležitejších pamätných miest spojených s dedičstvom Stasi. V jednej z budov zriadili špeciálnu výstavu nielen o Hohenschönhausen, ale aj o celom systéme politických represií v NDR. Do väzenia sa dostanete len v rámci komentovanej prehliadky so sprievodcami. Tých tu robia aj bývalí väzni, takže môže ísť o mimoriadne zaujímavý zážitok spojený s ich osobnými skúsenosťami. V takýchto prípadoch ide zväčša o prehliadky v nemčine, ale na výber je takisto anglický jazyk.

Prehliadka vás prevedie garážou, kam privážali zadržaných v špeciálnych dodávkach, vypočúvacími miestnosťami a, pravdaže, väzením s celami. Tie boli rôzne. Najhoršie z nich sa nachádzali v suteréne v najstarších častiach komplexu, ktoré stáli, už keď miesto spravoval sovietsky NKVD (predchodca KGB). Pod Stasi prešiel komplex začiatkom 50. rokov. Modernejšie trakty s celami v novších budovách už neboli také strohé, stále však pôsobia dosť depresívne. Príležitostne vám sprievodcovia dovolia nazrieť aj do špeciálnych vagónov, ktoré používali na prevoz väzňov do iných väzníc.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km