Skip to content

Al Qunaitra

Mesto duchov v demilitarizovanej zóne Golanských výšin.

Približná doba čítania: 2 minúty

Al Qunaitra je zničená a opustená hlavná metropola guvernorátu Quneitra. Táto oblasť je pod sýrskou kontrolou v rámci demilitarizovanej zóny medzi Sýriou a Izraelom okupovanými Golanskými výšinami, ktorú stráži OSN. Golanské výšiny boli obsadené počas šesťdňovej vojny v roku 1967. Počas Jomkippurskej vojny v roku 1973 mesto znovu dobyli sýrske sily, ale v rámci protiofenzívy ho opäť obsadil Izrael.

Al Qunaitra

Po prímerí v roku 1974 sa izraelské jednotky z Al Qunaitra stiahli. Predtým, ako Izraelčania odovzdali Al Qunaitra späť Sýrii, evakuovali obyvateľstvo a potom systematicky ničili budovy mesta, pričom všetko, čo bolo hnuteľné, predávali izraelským dodávateľom – tento krok OSN ostro odsúdila. Zosnulý sýrsky prezident Háfiz al-Asad nariadil, že mesto sa nesmie obnoviť, a odvtedy sa ruiny stali akýmsi propagandistickým exponátom.

Al Qunaitra

Dnes ruiny zrovnaných so zemou domov mesta, ktoré malo kedysi 20 000 obyvateľov, vytvárajú desivú atmosféru pripomínajúcu postapokalyptické filmy. Na návštevu Al Qunaitra je potrebné získať povolenie od sýrskeho ministerstva vnútra v Damasku. Každú návštevu sprevádza sýrsky vojenský dozor, ktorý chráni návštevníkov pred zablúdením do mínových polí, ktoré obklopujú mesto.

Sýria ponúka ďalšie miesta

Sýria - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: سوريا
Hlavné mesto: Damask
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. máj 1946
Rozloha: 185180 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: sýrska libra
Kód meny: SYP
Kurz (za 1 € dostaneš): 13960.7 SYP
Medzinárodný kód krajiny: SYR/SY
Internetová doména: .sy
Predvoľba telefónneho čísla: +963

Blízke miesta do +/- 300km