Skip to content

Tel Hazor

Biblicky pozoruhodné miesto nad ruinami starovekého mesta, ktoré je dnes chránené ako svetové dedičstvo.

Približná doba čítania: 2 minúty

“Vtedy sa Jozua vrátil, zau­jal Chacór a jeho kráľa za­bil mečom. Chacór bol totiž kedysi hlav­ným mes­tom všet­kých tých­to kráľovs­tiev.” – Jozue 11:10

Tel Hazor National Park

V roku 2005 UNESCO vyhlásilo tri biblické pamiatky Tel Megiddo, Tel Beersheba a Tel Hazor za svetové dedičstvo. Najväčšia z týchto troch pamiatok, Tel Hazor, zaberá viac ako 200 hektárov severne od Galilejského jazera a priniesla niektoré z doteraz najpôsobivejších archeologických nálezov zo starovekého Blízkeho východu. Osobitnú pozornosť si zaslúžia kanaánske ortostatické a stélové chrámy, ako aj systém šalamúnskych brán z doby železnej.

Tel Hazor National Park

Veľká časť slávy mesta Hazor je priamo spojená s rozprávaním o jeho dobytí, ktoré sa nachádza v knihe Jozue, kde sa uvádza, že Izraeliti vypálili kanaánske mesto do základov. Hoci mnohí archeológovia pochybujú o historickej pravosti týchto tvrdení, niet pochýb o tom, že kanaánske mesto bolo jedným z najveľkolepejších vo svojej dobe. Dnes si turisti môžu prezrieť väčšinu Horného mesta, ktoré zahŕňa Šalamúnovu mestskú bránu, obnovený chrám z neskorej doby bronzovej a mestskú akropolu. Okrem toho sa tu každoročne v lete stále konajú vykopávky, ktoré sú prístupné verejnosti na základe poplatkov a žiadostí – a samozrejme schopnosti vydržať skoré rána, tvrdú prácu a izraelské slnko.

Izrael ponúka ďalšie miesta

Izrael - Krátke info

Izrael, vlajka

Miestny názov: יִשְרָאֵל
Hlavné mesto: Tel Aviv
Úradné jazyky: hebrejčina, arabčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 14. máj 1948
Rozloha: 22145 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: nový izraelský šekel
Kód meny: ILS
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.978 ILS
Medzinárodný kód krajiny: ISR/IL
Internetová doména: .il
Predvoľba telefónneho čísla: +972

Blízke miesta do +/- 300km