Skip to content

Múzeum odporu Hizballáhu

Moderné múzeum určené pre turistov z radov džihádistov.

Približná doba čítania: 3 minúty

V juholibanonskom meste Mlita, 50 kilometrov severne od izraelsko-libanonskej hranice, vytvorila militantná organizácia Hizballáh toto múzeum na pamiatku bojov, ktoré viedla proti izraelským jednotkám na mieste, ktoré dnes múzeum zaberá, a v jeho okolí.

Bolo otvorené v máji 2010 pri príležitosti desiateho výročia stiahnutia Izraela z južného Libanonu, ktorým sa skončila 18 rokov trvajúca okupácia. Izrael obsadil juh Libanonu počas libanonskej vojny v roku 1982 po tom, ako bolo izraelské územie opakovane napadnuté raketami vypálenými z južného Libanonu. Podobná konfrontácia viedla k ďalšej izraelskej invázii v roku 2006. Juh Libanonu je srdcom hnutia Hizballáh, ktoré väčšina krajín považuje za teroristickú organizáciu.

Toto múzeum určite nie je jediné, ktoré jednostranne zobrazuje arabsko-izraelské konflikty v rámci Libanonu, ale je prezentované úplne iným spôsobom ako iné výstavy tohto druhu. Sídli v modernej honosnej budove s multimediálnymi prezentáciami, praktickými ukážkami a popismi v angličtine a je jedným z najmodernejších a najlepšie prezentovaných múzeí v celej krajine.

Výstava obsahuje množstvo izraelských zbraní, výzbroje a uniforiem, ktoré sú vystavené v hlavnej budove. V časti pod holým nebom vedie lesný chodník cez bývalú vojnovú zónu so zachovanými zbraňami, úkrytmi a zákopmi. Navštíviť možno aj podzemné bunkre, v ktorých Hizballáh koordinoval svoje ofenzívy proti izraelskej armáde. Jadrom múzea je takzvaná priepasť, obrovský kráter po bombe, do ktorého bolo zhodených niekoľko izraelských tankov.

Múzeum, ktoré kritici a západné médiá prezývajú “Disneyland pre džihádistických bojovníkov” a “Hizballáhland”, je od svojho otvorenia zdrojom kontroverzií. Kritiku si vyslúžilo preto, že predstavuje sanitárne zobrazenie vojny a oslavuje bojovníkov Hizballáhu bez toho, aby spomenulo zvyšok libanonského obyvateľstva. Múzeum tiež ignoruje útoky Hizballáhu, ktoré boli príčinou okupácie.

Napriek tomu sa zdá, že múzeum je veľmi populárne a tvrdí, že za prvé tri mesiace ho navštívilo viac ako 300 000 návštevníkov. V súčasnosti sa plánuje rozšírenie múzea, ktoré zahŕňa lanovku, bazén a hotel.

Libanon ponúka ďalšie miesta

Libanon - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: لبنان
Hlavné mesto: Bejrút
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 24. október 1945
Rozloha: 10452 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: libanonská libra
Kód meny: LBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 95901.653 LBP
Medzinárodný kód krajiny: LBN
Internetová doména: .lb
Predvoľba telefónneho čísla: +961

Blízke miesta do +/- 300km