Skip to content

Pamätník padlým bojovníkom z druhej svetovej vojny

Vynikajúci pamätník venovaný padlým partizánom a protifašistickým bojovníkom Juhoslávie prostredníctvom symbolov ozubených kolies a kvetov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Tento pamätník na vrchu Trebjesa v Nikšić pripomína juhoslovanských partizánov, ktorí padli v boji proti okupantom z krajín Osi počas druhej svetovej vojny. Zároveň vzdáva hold 32 vojakom a protifašistickým bojovníkom, ktorí boli v tejto oblasti popravení.

Pamätník Padlým Bojovníkom Z Druhej Svetovej Vojny

Pamätník, ktorý bol postavený po Titovej smrti, navrhol miestny sochár Ljubo Vojvodić a slávnostne ho odhalili v roku 1987. Pamätník vysoký 20 metrov je významným pamätníkom druhej svetovej vojny v Čiernej Hore a je pravidelne navštevovaný, najmä pri významných historických príležitostiach. Jedna významná osobnosť, Čedomir-Ljubo Čupić, narodený čiernohorským prisťahovalcom v Spojených štátoch, sa zapojil do partizánskeho hnutia a v roku 1942 bol popravený. Jeho vyzývavý úsmev pred popravnou čatou sa stal legendou, pretože ho na fotografii zachytil taliansky fotograf.

Pamätník Padlým Bojovníkom Z Druhej Svetovej Vojny
Čedomir-Ljubo Čupić

Umelecké riešenie pamätníka spája rôzne prvky, ktoré predstavujú harmonickú poctu minulosti, ako aj nezlomnosť partizánov v Juhoslávii proti mocnostiam Osi. Sochár Vojvodić je známy tým, že do svojich návrhov regionálnych pamätníkov zakomponoval motívy ozubených kolies a sú ústredným prvkom tohto miesta.

Pamätník Padlým Bojovníkom Z Druhej Svetovej Vojny

Možno symbolizuje vplyv konfliktu na život obyčajných Juhoslovanov. Okrem toho možno tvar pomníka interpretovať ako kvetinový, pričom kruhová tvár predstavuje kvet obrátený k slnku. Symbolické použitie kvetov, ktoré sa bežne spája s pamätníkmi druhej svetovej vojny v bývalej Juhoslávii, označuje témy “znovuzrodenia” a “obnovy”. Na okrúhlej ploche sa nachádza aj päťcípa hviezda, symbol partizánskej protifašistickej armády a juhoslovanskej komunistickej vlády.

Čierna Hora ponúka ďalšie miesta

Čierna Hora - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Црна Гора
Hlavné mesto: Podgorica
Úradné jazyky: čiernohorčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 3. júna 2006
Rozloha: 14026 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ME
Internetová doména: .me
Predvoľba telefónneho čísla: +382

Blízke miesta do +/- 300km