Skip to content

Pevnosť Kotor

Tieto historické obranné prvky zabezpečili, že mesto prežilo stovky rokov okupácií, obliehaní a invázií.

Približná doba čítania: 2 minúty

Mesto Kotor sa nachádza v Kotorskom zálive (čiernohorsky Boka kotorska), prírodnom fjorde pri pobreží Jadranského mora, a je najstarším mestom v Čiernej Hore, ktorého počiatky siahajú až do staroveku. Archeológovia si nie sú úplne istí, ale je možné, že bolo postavené na základe iného mesta už 700 až 400 rokov pred naším letopočtom.

Aj keď samotná ranná história nemusí byť jasná, panuje zhoda, že Gréci kolonizovali mesto približne od 3. storočia pred naším letopočtom. Prirodzené schody a svahy kopcov využívali starí ľudia ako vyhľadávanú ochranu, ale pozoruhodné sú aj členité hradby, z ktorých väčšina je svojím dizajnom a konštrukciou známa ako benátske obranné hradby. Mesto je starobylé, ale opevnenia sú väčšinou stredoveké.

Zoznam útočníkov, dobyvateľov a kolonizátorov Kotor-u je dlhý: (nie v presnom poradí) Ilýri, Rimania, byzantskí Turci, Benátčania, Osmani a Rakúšania. V určitých obdobiach dokonca aj Rusi, Srbi, Briti a Maďari. A ak by invázie a útoky nestačili, treba spomenúť aj zemetrasenia – ešte v roku 1979 poškodilo toto miesto silné zemetrasenie.

Pevnosť Kotor, Čierna Hora

Pohybovať sa v útesoch kopcov a hradieb muselo byť pre útočníkov náročné, keď sa snažili nájsť cestu v spleti kotorských ulíc a hradieb. Mesto však bolo takto postavené zámerne, aby útočníci nemohli zistiť, kde presne sa nachádzajú. A keďže mesto tak dramaticky vyrastá priamo z fjordu, je ľahké pochopiť, prečo si každý chcel uchmatnúť jeho kúsok.

Čierna Hora ponúka ďalšie miesta

Čierna Hora - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Црна Гора
Hlavné mesto: Podgorica
Úradné jazyky: čiernohorčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 3. júna 2006
Rozloha: 14026 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ME
Internetová doména: .me
Predvoľba telefónneho čísla: +382

Blízke miesta do +/- 300km