Skip to content

Pamätný park Grahovo

Tento pamätník miestnym hrdinom z druhej svetovej vojny si príroda pomaly získava späť.

Približná doba čítania: 2 minúty

Takmer opustené mesto na čiernohorskom vidieku má malý, ale hrdý moment v histórii druhej svetovej vojny. Ak ste tam však nevyrastali, pravdepodobne ani netušíte, že existuje.

Spomenik Save Kovačevića

Grahovo, vzdialené asi deväť kilometrov od oveľa populárnejšieho Kotorského zálivu, bolo v prvých fázach vojny brutálne napadnuté rakúsko-nemeckými jednotkami a fakticky vypálené do základov. Avšak 13. júla 1941 skupina miestnych obyvateľov pod vedením budúceho národného hrdinu Savo Kovačevića úspešne prepadla a odzbrojila skupinu okupačných nepriateľských vojakov.

V roku 1977 bola na kopci v centre mesta postavená sedem metrov vysoká bronzová socha ako pamätník neúnavného ducha miestneho odboja, ktorú obklopuje 272 betónových kvádrov, z ktorých každý nesie meno jedného z miestnych obyvateľov zabitých počas konfliktu.

Spomenik Save Kovačevića

Žiaľ, len o dva roky neskôr otriaslo Čiernou Horou ničivé zemetrasenie, ktoré Grahovo zničilo a z ktorého zostali stáť sotva nejaké budovy. Kvôli zlej infraštruktúre a ekonomickej nestabilite oblasti sa väčšina miestnych obyvateľov vzala a presťahovala do väčších miest, ako je Nikšič alebo hlavné mesto Podgorica, a nechala pamiatku aj samotné mesto pomaly chátrať.

Dnes v meste zostala len hŕstka obyvateľov a pamätný park rýchlo prehráva boj s inváznou zeleňou okolitého parku. Keďže čiernohorské úrady neprejavujú takmer žiadny záujem o oživenie oblasti v dohľadnom čase, Grahovo zostáva miznúcim pamätníkom odboja, ktorý čaká na svojho ďalšieho hrdinu.

Spomenik Save Kovačevića

Čierna Hora ponúka ďalšie miesta

Čierna Hora - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Црна Гора
Hlavné mesto: Podgorica
Úradné jazyky: čiernohorčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 3. júna 2006
Rozloha: 14026 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ME
Internetová doména: .me
Predvoľba telefónneho čísla: +382

Blízke miesta do +/- 300km