Skip to content

Risanské rímske mozaiky

Jediná známa mozaika zobrazujúca gréckeho boha spánku Hypnosa.

Približná doba čítania: 4 minúty

Risan je obyčajná dedinka ležiaca na najsevernejšom pobreží Kotorského zálivu. Nové objekty postavené na privítanie turistov sa tu voľne miešajú s rozsiahlejšími budovami postavenými za čias Juhoslávie, ale za nimi a pod nimi sa skrývajú pozostatky starších, oveľa starších osád. Risan je v skutočnosti najstaršou osadou v Kotorskom zálive. Už v 4. storočí pred n. l. sa v starovekom rukopise nazvanom Pseudo-Scylax spomína Rhizon (dnešný Risan) pri opise obchodnej cesty okolo Stredozemného mora. V priebehu 1. a 2. storočia sa Risan nakoniec rozrástol do vrcholnej fázy svojho bohatstva a významu ako súčasť Starorímskej ríše.

Risan

Začiatkom 20. storočia tu tím robotníkov, ktorí mali za úlohu dláždiť cestu, náhodne objavil pozostatky šľachtického obydlia s názvom Villa Urbana (alias Villa Romana). V roku 1930 sa uskutočnilo niekoľko zbežných vykopávok, ale skromný exteriér Villa Urbana a niekoľko vrstiev sutín, ktoré zakrývali mozaiky, presvedčili odborníkov, že sa neoplatí pokračovať. Celý rozsah a význam tohto nálezu sa podarilo zistiť až v roku 1957, keď sa vykopávky obnovili. Po troch rokoch práce bolo päť mozaiiek vystavených tak, aby si ich mohol každý pozrieť.

Celkovo je vo vile Urbana sedem miestností a sú ohraničené tým, čo zostalo z pôvodných stien, teda ničím, čo by bolo vyššie ako jeden meter. Z týchto miestností je verejnosti prístupných len päť, pretože reštaurátorské práce na zvyšných dvoch ešte nie sú ukončené. Okrem toho sa tu nachádza cela s niekoľkými stĺpmi, ktoré patrili k vile, a nádoby vykladané lastúrami mäkkýšov, ktoré boli vylovené z Kotorského zálivu.

Risan

Na väčšine risanských rímskych mozaikách boli použité dlaždice troch farieb. Biele dlaždice sú vyrobené z materiálu bežne sa vyskytujúceho v tejto oblasti, čierne a modrošedé dlaždice boli dovezené. Mozaiky vykazujú rôzne vzory podľa toho, na čo sa jednotlivé miestnosti používali. Napríklad vo vojenskej miestnosti je na mozaike zobrazených niekoľko dvojsečných sekier a rozeta, ktoré v starovekom Ríme znamenali moc. Podobný motív sa nachádza v prijímacej miestnosti, ale namiesto rozety je v strede miestnosti slnko, ktoré symbolizuje Rímsku ríšu. V jedálni možno jasne rozpoznať chobotnice a víno, zatiaľ čo mozaiky v miestnosti určenej na odpočinok pozostávajú z čiernej a bielej šachovnice. Majstrovské dielo týchto mozaík sa však nachádza v hlavnej spálni, kde je boh spánku Hypnos zobrazený ležiaci na vankúšoch. Je to jediné zobrazenie rímskej mozaiky z Risanu, na ktorom sú použité dlaždice viac ako troch farieb.

Doteraz je to jediná mozaika na svete, ktorá zobrazuje Hypnosa. Vedľa miestnosti s Hypnosovým portrétom sa nachádza vchod do podzemnej komory, ktorej účel už desaťročia mätie archeológov.

Risan

Čierna Hora ponúka ďalšie miesta

Čierna Hora - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Црна Гора
Hlavné mesto: Podgorica
Úradné jazyky: čiernohorčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 3. júna 2006
Rozloha: 14026 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ME
Internetová doména: .me
Predvoľba telefónneho čísla: +382

Blízke miesta do +/- 300km