Skip to content

Panna Mária zo skál

Malý kostolík na umelom ostrove v Jadranskom mori.

Približná doba čítania: 2 minúty

Gospa od Skrpjela (Panna Mária zo skál) je názov jedného z dvoch malých ostrovov, ktoré sa nachádzajú vo vnútri zálivu Boka Kotorska, neďaleko starého mesta Perast.

Zvláštnosťou týchto ostrovov je, že sú takmer úplne vytvorené človekom.

Ostrov vznikol ako hromada skál a podľa legendy na ňom 22. júla 1452 dvaja rybári, bratia Moršićovci, objavili obraz Panny Márie. Na mieste bola postavená malá pravoslávna kaplnka.

V roku 1600 sa oblasť Boky a mesta Perast zmocnili Benátčania. V roku 1630 postavili na mieste pôvodnej pravoslávnej kaplnky katolícku kaplnku. Rozhodli sa ostrov ďalej rozširovať navážaním skál z pevniny a potápaním starých lodí. Tento zvyk pretrváva dodnes. Vždy 22. júla pri západe slnka obyvatelia Perastu berú svoje člny a hádžu kamene do mora. Tento zvyk je známy ako fašinada.

Dnes viditeľný kostol pochádza z roku 1722. Nachádza sa v ňom úctyhodná ikona Panny Márie z 15. storočia, dielo Lovra Dobričevića, dnes známa ako Panna Mária zo skál, a oltár z carrarského mramoru je dielom janovského sochára Antonia Capelana.

Panna Mária zo skál

Za kostolom sa nachádza malé múzeum venované histórii Perastu. Nádvorie pred ním je známe ako “miesto zmierenia”. Dnes malý ostrovný kostolík pôsobí ako akési kultúrne centrum katolíkov z Boky. Slúžil na verejné zhromaždenia a ako miesto, kde sa riešili miestne spory, predovšetkým krvná pomsta medzi katolíckymi rodinami v Boke, čím sa zabránilo mnohým vendetám.

Čierna Hora ponúka ďalšie miesta

Čierna Hora - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Црна Гора
Hlavné mesto: Podgorica
Úradné jazyky: čiernohorčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 3. júna 2006
Rozloha: 14026 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ME
Internetová doména: .me
Predvoľba telefónneho čísla: +382

Blízke miesta do +/- 300km