Skip to content

Giganitcké hlavy Sno

Gruzínska odpoveď na Veľkonočný ostrov zvečňuje veľkých národných básnikov, umelcov a vodcov v kamennej kráse.

Približná doba čítania: 2 minúty

Sochy obrovských kamenných hláv v Sno, ktoré sa nachádzajú na úpätí pohoria Veľkého Kaukazu, predstavujú víziu jedného človeka, ktorý chcel zvečniť velikánov gruzínskej histórie, umenia a literatúry.

Miesto, ktoré sa niekedy označuje ako “gruzínsky Veľkonočný ostrov”, pozostáva z pol tucta monolitických hláv vytesaných zo žuly. Tieto masívne umelecké diela, ktoré sa nachádzajú na zvlnenom kopci pri ceste do dediny Sno, kúsok od gruzínskej vojenskej diaľnice, sa nedajú prehliadnuť.

Giganitcké hlavy Sno, Gruzínsko

Sochy sú dielom umelca Meraba Piranišviliho, ktorý v roku 1977 absolvoval umeleckú akadémiu v Tbilisi a potom sa vrátil do svojej rodnej dediny, aby sa pustil do svojho opus magnum. Piranišviliho prvá a najväčšia socha, portrét svätého Juraja, bola dokončená v roku 1984.

Odvtedy k nej pribudlo ďalších šesť kamenných hláv, z ktorých každá zobrazuje inú postavu z gruzínskej histórie alebo umenia: Šota Rustaveli, Ilia Čavčavadze, Akaki Tsereteli, Vazha Pšavela, Alexandre Kazbegi. Najnovším členom zostavy je Ježiš Kristus.

Giganitcké hlavy Sno, Gruzínsko

Každá hlava je vytesaná z jedného bloku žuly. Kameň bol získaný z miestnych zdrojov a premiestnený do Sno.

Brady sa nakláňajú k nebu smerom chrbtom k horám za nimi a kamenné gigantické hlavy vytvárajú pôsobivú siluetu. Piranišviliho cieľom je vytesať pre svoj skanzen celkovo 500 hláv. Dúfa, že priláka viac turistov, aby navštívili Sno na ceste do Stepantsmindy a kostola Najsvätejšej Trojice v Gergeti.

Gruzínsko ponúka ďalšie miesta

Gruzínsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sakartvelo
Hlavné mesto: Tbilisi
Úradné jazyky: gruzínčina, ruština, arménčina, azerbajdžančina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 69700 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: gruzínske lari
Kód meny: GEL
Kurz (za 1 € dostaneš): 2.841 GEL
Medzinárodný kód krajiny: GE
Internetová doména: .ge
Predvoľba telefónneho čísla: +995